Ar cik vecām riepām atļaujas braukt “taupīgākie” šoferi?

Komentāri

Kādā stāvoklī tad ir uz Latvijas ielām un ceļiem sastopamais autoparks un ar cik vecām riepām atļaujas braukt “taupīgākie” stūrētāji, un ko par esošo situāciju domā drošas braukšanas eksperti?

Šobrīd legāli piedalīties satiksmē varat ar riepām, kuras ražotas kaut pirms piecdesmit gadiem, vienīgais kritērijs – lai tās nav sasprēgājušas un protektora dziļums atbilstu normām. Vēl gandrīz mēnesi likums ļauj sniegotās ielas slīpēt pat ar vasaras riepām.

Tāpat, šķiet, no likuma un policistiem nav ko bīties tiem šoferiem, kuru auto logā redzama tehniskās apskates uzlīme. Taču ne pāris milimetru dziļais protektors, ne spīdīgā uzlīme vai likuma burts nevar jūs pasargāt no nepatikšanām, kādās varat iekulties, ja pret savu drošību izturēsieties vieglprātīgi. Lai noskaidrotu, ko tad domā auto īpašnieki un kādā stāvoklī patiesībā ir viņu spēkrati, drošas braukšanas skola pavisam nesen piecās Latvijas pilsētās rīkoja bezmaksas auto tehniskās pārbaudes.

Tie stūrētāji, kuri brīvprātīgi devušies uz šīm pārbaudēm, varēja uzzināt ne tikai to, kādā stāvoklī tad ir viņu auto riepas. Pārbaudītas arī spēkratu gaismas, akumulatori, kā arī elektroniskās sistēmas, kas saistītas ar drošību. Ik gadus akcijas ietvaros šādas pārbaudes tiek veiktas gandrīz tūkstotim automašīnu.

Vidēji 13 gadus vecajiem auto, kuri nonākuši speciālistu rokās, konstatēti arī citi trūkumi. Katram trešajam braucamrīkam bijušas problēmas ar elektroapgādes sistēmu vai akumulatoru, savukārt katram desmitajiem uzstādītas tādas riepas, kas ir derīgas satiksmei vien uz papīra.

Ja nezināt, kādā stāvoklī ir jūsu automobilis, Drošas braukšanas skolas šefs iesaka pārbaudīt dažas pavisam vienkāršas lietas. Kritiski apskatiet riepas un, ja pieļaujat, ka tās var jūs pievilt, apsveriet jaunu riepu iegādi. Sasistu auto remonts noteikti ir dārgāks nekā laikapstākļiem atbilstošas riepas. Pārbaudiet visu, kas saistīts ar apgaismes ierīcēm, it sevišķi laikā, kad bieži nākas braukt tumsā, jūs gribat redzēt ceļu un gribat, lai arī jūs esat labi pamanāms. Tāpat apskatiet arī logu slotiņas, salona gaisa filtru un citas lietas, kas saistītas ar to, lai jūs skaidri redzētu ceļu.

Sarunas noslēgumā drošas braukšanas eksperts min, ka, viņaprāt, situācija ar katru gadu uzlabojas un neskaitāmās akcijas, sižeti un kampaņas ir devušas savu.

Lasi vēl