Aptauja: Latvijā 31% autovadītāju spēj izvērtēt degvielas kvalitāti

Pievienot komentāru
Aptauja: Latvijā 31% autovadītāju spēj izvērtēt degvielas kvalitāti
AFP/SCANPIX

Trešdaļa jeb 31% aptaujāto Latvijas autovadītāju uzskata, ka spēj izvērtēt degvielas uzpildes staciju piedāvātās degvielas kvalitāti, liecina pētījumu kompānijas “Kantar TNS” aptauja par Latvijas autovadītāju izpratni degvielas kvalitātes atpazīšanā.

Aptaujā noskaidrots – 56% aptaujāto uzskata, ka visi degvielas tirgotāji Latvijā nodrošina Eiropas Savienības (ES) standartam atbilstošu degvielu, bet 32% paustajam viedoklim nepiekrīt.

Tāpat 32% aptaujāto uzskata, ka degvielas stacijās tirgo vienādas kvalitātes benzīnu un dīzeļdegvielu, bet 61% uzskata pretēji.

Kā liecina aptaujas dati, 50% autovadītāju skeptiski vērtē savas spējas atšķirt kvalitatīvu degvielu no tādas, kas atbilst tikai minimālajiem kvalitātes standartiem, 19% – nezina, vai spēj atšķirt degvielas kvalitāti, savukārt 31% autovadītāju to spēj.

Tāpat aptaujas dati liecina, ka 75% aptaujāto autovadītāju uzskata, ka zina, kuros degvielas uzpildes tīklos Latvijā var iegādāties kvalitatīvu degvielu, bet 12% nezina, savukārt 13% nav viedokļa šajā jautājumā.

Aptaujā secināts, ka 33% aptaujāto Latvijas autovadītāju parasti pērk degvielu ar tās kvalitātes uzlabojošajām piedevām, 60% – iegādājās standarta degvielu, 7% ir grūti noteikt, cik kvalitatīvu degvielu iegādājās.

Aptaujā atklāts, ka 47% respondentu saskata priekšrocības degvielai ar kvalitāti uzlabojošajām piedevām, 33% uzskata, ka kvalitāti uzlabojošās piedevas nesniedz priekšrocības, bet 20% – nav viedokļa šajā jautājumā.

Tāpat aptaujas dati liecina, ka katrs trešais respondents pazīst kādu, kas auto pilda kontrabandas degvielu, bet 34% autovadītāju pazīst kādu, kas Latvijā mēdz iegādājās degvielu ārpus degvielas uzpildes stacijām.

Degvielas mazumtirgotāja “Circle K Latvia” degvielas kategorijas vadītājs Gatis Titovs žurnālistiem uzsvēra, ka viena lieta ir mazumtirgotājam pasūtīt degvielu atbilstoši standartiem, komplicētāk ir nodrošināt, lai degviela, kas ražota rūpnīcā atbilst kvalitātes parametriem, nonāk arī mašīnas bākā. “Degvielas nogādāšana ir gara, tāpēc jānodrošina, lai nenotiek naftas produktu sajaukšanās, ūdens kondensāta rašanās, blīvuma un temperatūras maiņa, kā arī mikrobioloģijas piesārņojums. Līdz ar to būtiska ir degvielas pārvešanas kontrole, kuras uzraudzībai jābūt stingrai,” atzina Titovs.

Viņš papildināja, ka ES standartam atbilstoša degviela ir nepieciešama, lai ražotājs dīzeļdegvielas un benzīna dzinējus konstruētu atbilstoši degvielai, ko autovadītājs patērēs. “Ja ražotājs ir paredzējis auto darbināt ar 19 kvalitātes parametriem atbilstošu degvielu, tad šoferim nevajadzētu bākā liet naftas izstrādājumu,” skaidroja Titovs.

Automašīnu tirgotāja “Norde” kvalitātes vadītājs Žerārs Valds atzīmēja, ka jebkuram auto tirgotājam ir svarīgi, lai degvielas uzpildes stacijās būtu pieejama kvalitatīva degviela, jo no tās būs atkarīga automašīnas tālākā darbība. Viņa uzskatā kontrabandas degviela rada būtiskus zaudējumus ne tikai valsts budžetā, bet arī autovadītāja “maciņā”, jo kontrabandas degviela, kuras sastāvs nav zināms, var būtiski bojāt auto dzinēju.

Aptauju veica “Kantar TNS” no šī gada 15. līdz 17. janvārim, aptaujājot tiešsaistes intervijās 930 respondentus no visas Latvijas vecumā no 18 līdz 60 gadiem.