Apdrošinātāji brīdina: pieaug automašīnu sadursmes ar dzīvniekiem

7 komentāri

Pa Latvijas ceļiem pārvietojas ne tikai autovadītāji, bet pēdējā laikā arvien biežāk arī dzīvnieki. Apdrošinātāji brīdina – pieaug sadursmju skaits. Jau maijs iezīmējies ar rekordiem meža dzīvnieku un automašīnu sadursmju ziņā.

Janvārī un februārī sadursmju skaits ar meža dzīvniekiem bijis līdzīgs kā citus gadus, bet martā un aprīlī, izteiktākajā izolācijas periodā, incidentu skaits krities par vidēji 18%. Maijā negadījumu skaits gan strauji audzis. Apdrošinātājiem ir bažas, ka šī vasara arī varētu izvērsties visai trauksmaina.

“Pēc Zemkopības ministrijas datiem katru gadu tomēr stirnu skaits, kas ir biežākais sadursmju skaits, pieaug. Pieaug mašīnu skaits, un ceļa infrastruktūra netiek tam līdzi, tas ir iemesls, kādēļ skaits pieaug,” saka apdrošinātāja “BALTA” valdes loceklis Uldis Dzintars.

Visbīstamākās ir sadursmes ar aļņiem un briežiem. Vasarā brangie dzīvnieki pārvietojas kopā ar jaunuļiem. Tātad, – ja redzat vienu dzīvnieku šķērsojot ceļu, visticamāk, sekos arī citi. Turklāt jaunuļi mēdz atpalikt, un tad stirnu mamma var mesties atpakaļ, vēlreiz šķērsojot ceļu.

“Tās stundas parasti ir vakars un rīts. Tāpat kā cilvēkam, arī dzīvniekam nepatīk pusdienlaika karstums un svelme. Vajadzētu uzmanīties vēlāk vakarā, agrāk, kad arī cilvēks ir tāds pusaizmidzis, un braucot uz darbu sešos, septiņos no rīta cilvēks nav pamodies, un spēja reaģēt arī ir zemāka,” norāda dzīvnieku eksperts Ingmārs Līdaka.

Jāuzmanās arī no pīlēm un citiem putniem – jaunuļi lidinās ceļmalās un nav tik veikli, kā vecāki. Daži dzīvnieki burtiski apstulbst no auto gaismām.

“Reizēm gadās, ka vairākus simtus metru tas zaķis skrien pa priekšu. Tad labāk ir piebremzēt, izslēgt gaismas, lai viņš lēnā gaitā ieskrien grāvī un pazūd no redzesloka. Uz pūcēm, kas arī medī ceļa malās, arī apžilbst, nesaprot, kur lido,” skaidro Līdaka.

Savukārt Dzintars norāda: “Ir samazinājusies vidējā apdrošināšanas izmaksas summa. Ja iepriekšējā gadā tā bija 1600 eiro vidēji, tad šogad tie ir 1500 eiro.”

Pērn rudenī pilotprojektu uzsāka VAS “Latvijas Valsts ceļi”, atsevišķās vietās pie ceļu signālstabiņiem izvietojot dzīvnieku atbaidīšanas ierīces un usztādot žogu ar pārtraukuma posmu, kur šķērsot ceļu. Projekts noslēgsies šī gada rudenī, bet rezultāti būs zināmi vien nākamgad.