Aizliegums smēķēt automašīnā ir ielaušanās personīgajā telpā, uzskata tiesībsargs

8 komentāri
Aizliegums smēķēt automašīnā ir ielaušanās personīgajā telpā, uzskata tiesībsargs
FOTO: Flickr

Automašīna ir viena no pēdējām vietām, kurā līdz šim nav bijis aizliegts smēķēt, tā par Veselības ministrijas ieceri ar likumu apkarot smēķēšanu pat personīgajos spēkratos saka tiesībsargs.

Šo aizliegumu varētu vērtēt arī Satversmes tiesā, ja kāds no Latvijas iedzīvotājiem uzskatīs, ka ar šādu likumu tiek ierobežotas viņa pamattiesības, bet Veselības ministrijā norāda, – šis nav pirmais gadījums, kad ar likumu tiek aizliegts smēķēt personīgajā telpā.

Ierobežotās nesmēķētāju tiesības, satiksmes drošība un satraukums par pašu smēķētāju veselību nākotnē ir galvenie iemesli, kāpēc Veselības ministrija rosinājusi aizliegt smēķēt automašīnā.

Tiesībsargs Juris Jansons norāda, – ir apsveicama ministrijas ideja cīnīties ar šo atkarību, tomēr šī izskatoties pēc ierēdņu pārcenšanās.

Juris Jansons, tiesībsargs:

Pilnīgi noteikti tā ir ielaušanās personīgajā telpā un, manuprāt, pat nesamērīga no cilvēktiesību aspekta – tiesības uz īpašumu, uz privātumu. Ja mēs raugāmies uz to, kas šobrīd ir noteikts attiecīgajos normatīvajos aktos, kas ierobežo smēķēšanu, tad, šķiet, ka vienīgais, kas vēl ir palicis, tas ir automobilis, dzīvoklis, privātā māja vai privātais dārzs.

Veselības ministrija stāsta, ka regulāri saņem iedzīvotāju sūdzības par to, ka, piemēram, neņemot vērā aizliegumu, cilvēki turpina smēķēt uz balkoniem un lodžijām. Un arī šis aizliegums skar privāto telpu.

Šobrīd Veselības ministrijas ieceri aizliegt smēķēt automašīnā akceptējusi valdība. Ja to arī apstiprinās parlaments un aizliegumam būs likuma spēks, tad to varētu apstrīdēt arī Satversmes tiesā.

Likumprojekts, kurā iekļauta arī smēķēšanas aizliegšana automašīnās, kopumā iekļauj virkni vēl dažādu citu smēķēšanas ierobežojumu, un tiem būtu jāstājas spēkā līdz nākamā gada 20. maijam. Taču, lai izkontrolētu, vai šo aizliegumu cilvēki ievēro, ministrija karā ar smēķētājiem automašīnās cer uz valsts un pašvaldības policijas palīdzību.

Video