Adrenalīns, ātrums un azarts! Saruna ar autosportistu Jāni Vanku

0 Komentāru
Adrenalīns, ātrums un azarts! Saruna ar autosportistu Jāni Vanku
Publicitātes foto

Kā savaldīt mašīnu un “izņemt” pat asākos līkumus, – to labi zina un prot Drošas braukšanas skolas vadītājs Jānis Vanks, kurš daudziem pazīstams arī kā veiksmīgs autosportists.

Šāda profesionāļa vadībā katrs gribētu apgūt autobraukšanu. Šovasar tas izdevās mūziķim Ralfam Eilandam, kurš pirmo reizi sēdās pie automašīnas stūres.

“Ralfam veicās ļoti labi. Nebija nekas daudz jāstāsta. Diezgan raiti izkustējāmies uz priekšu un varējām braukt pa trasi. Šoreiz gan apmācības bija vieglākas, jo automašīna bija ar automātisko kārbu,” autobraukšanas apmācību komentē Vanks.

Autosports Jānim nav svešs jau kopš bērnības. Viņš atminas, kā bērnībā bieži apmeklējis sacensības Biķernieku trasē.

“Mans vectēvs dzīvoja Mežciemā, kas atrodas burtiski pie Biķernieku trases. Visu savu bērnību tiku vests uz sacensībās, un tas laikam kaut kā iesēdās. Cik es sevi atceros, man vienmēr ir interesējušas mašīnas. Kā bija iespēja, tā sāku nodarboties ar autosportu,” stāsta autosportists un atminas vienu no pirmajām reizēm, kad sēdās pie auto stūres.

“Atceros vienu no pirmajām reizēm, kad man atļāva braukt. Man bija kādi 11 gadi, kad pirmo reizi sēdos pie stūres un spaidīju pedāļus. Tas bija tēva vecais “Moskvičs”. Braucu slēgtā teritorijā, kur man atļāva pabraukt. Tas bija liels piedzīvojums,” stāsta Jānis.

Līdz sacensībām autosportā gan nācies iet ilgāku ceļu. Profesionāli autosportā Jānis sevi pieteicis 26 gadu vecumā. Pirms tam bija piedalījies amatieru sacensībās ar savu privāto auto, kā arī braucis ar kartingiem.

“Tā nopietni čempionātā es sāku piedalīties 26 gadu vecumā. Tad sastājās visas iespējamās zvaigznes. Varēju dabūt gan atbalstītājus, gan bija iespēja braukt un sakārtot finanses. Šo iespēju es nepalaidu garām, un tā tas sākās,” stāsta Jānis.

Visspilgtāk atmiņā palikušas sacensības, kurās izcīnīts pirmais Baltijas autošosejas čempiona tituls. Iepriekšējos gados nācies samierināties ar vicečempiona titulu jeb otro vietu. Pirmo Baltijas čempiona titulu Jānis Vanks izcīnīja 2016. gadā, šīs sacensības viņš atminas īpaši. Uz trases piedzīvots viss – emocijas, adrenalīns, ātrums un azarts.

“Tās bija emocionālas sacensības. Bija slapjš, auksts un slidens, bija viena kļūda, es izlidoju no trases. Gandrīz sadauzīju auto. Atgriezos trasē, noķēru visus, ko varēju noķert, apdzinu viņus un dabūju čempiona titulu. Tur bija tik daudz emociju, cik var būt,” atminas autosportists.

Baltijas valstīs atrodas vien trīs trases, kurās var notikt autošosejas sacensības, – Biķernieku trase šeit pat Rīgā, viena trase Igaunijā – Pērnavā un vēl viena atrodas Lietuvā – Kauņas apkārtnē. Tās visas Jānis Vanks ir izbraucis. Arī tagad viņš jau gatavojas nedēļas nogalē gaidāmajām sacensībām Pērnavā. Tā kā pārsvarā sanācis braukt pa Baltijas valstu trasēm, Vanks šovasar nolēmis sevi izaicināt un dosies tūrē pa Eiropu ar mērķi izbraukt Eiropā esošas trases. Ja paveiksies, tad šogad vēl ieplānots paviesoties Amerikā.

0 Komentāru