Rundāles pils jumta rekonstrukciju varētu pabeigt ātrāk nekā paredzēts

0 Komentāru

Aktīvi darbi šobrīd rīt uz Rundāles pils jumta. Tā remontam saņemta papildu nauda – vairāk nekā pusmiljons eiro. Kā norit jumta rekonstrukcija?

Rundāles pils jumta rekonstrukciju sāka pagājušajā gadā. Apmēram puse jumta seguma jau ir atjaunota projekta pirmajās kārtās, tagad atjaunošana turpinās. Vienlaikus notiek izpēte, kas būšot pati sarežģītākā.

Lasi vēl – Pavasaris gaisā: Rundāles pils dārzā sāk plaukt ziedi

Šķiet, ka atrodamies iekštelpās, bet īstenībā esam uz Rundāles pils jumta. Apmēram desmit metru augstumā, zem pagaidu jumta. Un sejas maska šeit nav nepieciešama. Bet ķivere – gan.

Tagad iecerēts nomainīt 900 kvadrātmetrus jumta. Kā jau parasti vēsturiskos objektos, daudzviet seguma pamati izrādījušies izpuvuši. Turklāt paralēli jumta segumam tiek restaurēti skursteņi un apaļie logi.

“Ceturtās kārtas 30% darbu jau ir pabeigti. Šiem darbiem ir paredzēti pieci mēneši, un tiem ir jābeidzas augustā. Ir jau veikti daudz protezēšanas darbu, ir vietās, kur ir bojātas konstrukcijas, jo sevišķi satekļu vietās, kur ir tecējis cauri ūdens segumam, ir daļa jumta uzklāts jau,” norāda būvdarbu projektu vadītāja Elīna Dundule.

Vēsturiskajai celtnei nepieciešams iespējami ātrāk pabeigt visa jumta remontu, jo jaunajam segumam izraudzītais titāncinks atmosfēras ietekmē maina krāsu.

“Kā materiāls jumtam ir izvēlēts titāncinks, kurš ir nepatinēts, kas ir dabīgais tā tonis. Un palēnām vides iedarbībā lietus, vēja un saules viņš lēnām patinējas. Ar katru gadu tas no šā te spožā kļūst arvien tāds pelēcīgāks un pelēcīgāks. Tādēļ ir ļoti svarīgi, ka nav lieli pārtraukumi šiem remontdarbiem. Lai nav šis jumts raibs. Lai tā krāsa ir vienmērīga visam jumtam,” teic būvdarbu projektu vadītāja.

Jumta restaurācijas nākamā kārta sāksies nākamgad. Tā skars austrumu korpusu. Tā ir 1500 kvadrātmetru liela platība, kuras balsti ir savienoti ar divu greznāko pils zāļu griestu stūriem.

“Tā ir teritorija, kas ir virs Zelta un Baltās zāles, Un tas nozīmē, kad ir diezgan liela bīstamība, jo ir veidojumi griestu gleznojumi, kas ir jāsaglabā un jāsaudzē. Un līdz ar to darbu izpildītājiem būs diezgan radoši jāpieiet tam, kādā veidā vispār veikt darbus. Un es pieļauju iespēju, ka apmeklētājiem var gadīties šo korpusu slēgt uz darbu laiku,” saka Rundāles pils direktores vietniece Inga Pudenko.

Celtniekiem būs jāparūpējas, lai jumta rekonstrukcija neradītu pārlieku lielu vibrāciju, kuras dēļ varētu saplaisāt griestu gleznojumi un skulptūras. Ir plānots, ka šo darbu veikšanai tiks pieaicināti arī pieredzējuši speciālisti no ārzemēm.

0 Komentāru