Rundāles pilī pirmo reizi būs apskatāmi Kurzemes princeses mākslas darbi

0 Komentāru

Gaidot savus pirmos klātienes apmeklētājus, Rundāles pilī tiek ierīkots smalkais salons 19. gadsimta stilā. Tajā pirmo reizi būs apskatāmi Rundāles pils cēlēja mazmazmeitas – Kurzemes princeses – mākslas darbi. Kopumā to būs vairāk nekā 100 gandrīz divus gadsimtus vecu zīmējumu un akvareļu.

Viņu sauca Fanija. Fanija Bīrona. Viņa bija Kurzemes princese, Rundāles pils cēlēja, Kurzemes hercoga Ernsta Johana mazmazmeita. Tomēr izskatās, ka nedz Kurzemē, nedz Rundālē Fanija ne vienu reizi tā arī nav bijusi. Toties daudzās citās vietās gan. Princesei patika ceļot. Un visu redzēto viņa fiksēja vai nu skiču blociņā, vai nu zīmējumos un akvareļos. Gluži kā mūsdienās mēs to darām fotografējot.

“Ja mēs paskatāmies Itālijas sadaļā, tad tur mēs redzēsim gan Sv. Pētera katedrāles kupolu, gan Kolizeju, Atēnas mēs varam atpazīt jau tāpat. Francijas pilis. Tās ir atpazīstamas,” stāsta Mākslas pētniecības nodaļas vadītāja Baiba Vanaga.

19. gadsimtā ceļošana nemaz nebija tik vienkāršs pasākums. Domājams, ka Kurzemes princese ceļoja ar pasta karietēm. Speciālisti atzīst, – Fanijas darbi nav nekāds mākslas šedevrs. Tomēr amatiera zīmējumiem un akvareļiem ir liela vēsturiska vērtība.

Fanijas Bīronas darbus muzejs saņēma dāvinājumā vēl 2006. gadā. Tomēr izstādes ierīkošana prasījusi krietnu laiku.

“Šie darbiņi ir jāizpēta. Ņemot vērā, ka tas ir pietiekami liels daudzums. Gadu, pusotru es mēģinu atšifrēt… Jo tur ir uzraksti vācu valodā. Vecajā gotiskajā drukā, kuru ne visi spēj izlasīt mūsdienās,” stāsta Baiba Vanaga.

Turklāt tika veikts remonts arī trijās izstāžu zālēs. Tās tika pārveidotas par 19. gadsimta salonu, kur ikkatrs apmeklētājs varēs piesēst uz vēsturiskā dīvāna vai krēsla un izbaudīt tā laika atmosfēru.

“Ar tādu domu, ka tā ir vieta, kur mēs viesojamies pie Kurzemes princeses. Jo viņas biogrāfijā ir fakts par to, ka viņa ir bijusi salona turētāja. 19. gadsimta 40. gados Berlīnē viņai bija populārs aristokrātijas salons. Kurā tikās arī diplomāti,” atklāj Mākslas pētniecības nodaļas vadītāja.

Kā jau kārtīgam salonam pienākas, šeit ir arī klavieres. Un ar laiku šeit būtu iespējams rīkot arī koncertus. Kad un kādus – būs pilnībā atkarīgs no epidemioloģiskās situācijas.

Izstāde tiks atvērta, tiklīdz valdība pieņems lēmumu atļaut apmeklēt muzeju iekštelpas. Plānots, ka Fanijas Bīronas darbu ekspozīcija būs pieejama apskatei līdz nākamā gada pavasarim.

0 Komentāru