Latvijā pētnieki attīsta ārstniecisko augu eksportu

0 Komentāru

Līdz šim maz apzināti ārstnieciskie augi tiek pētīti un gatavoti komerciālai audzēšanai. Pirms pāris gadiem “900 sekundes” aicināja atsaukties ārstniecisko augu pazinējus, kuri palīdzēja pētniekiem atrast augu paraugus. Iegūtās sēklas ir izdīgušas, un uzsākta eksperimentālā audzēšana, kas noslēgsies ar ārstniecības augu galaprodukcijas eksportu.

“Tā ir strutene, to mēs zinām, liek uz varžacīm.” Ārstniecības augu pētniece Arta Kronberga izrāda eksperimentālā lauka iemītniekus. Tie ir augi, kuru sēklas ievāktas dažādos Latvijas novados, un šeit, netālu no Cēsīm, sēklas izdiedzētas pētniecības nolūkā.

“Šīs sešas rindas ir viens genotips, šeit ir cits.” Vides risinājumu institūts ar organiskās sintēzes institūta atbalstu, piedaloties ”field and forest” uzņēmumam, būtībā pirmo reizi veic daudzu ārstniecības augu zinātnisku izpēti tieši komerciāliem mērķiem. “Augi, ar kuriem strādājam, ir ļoti maz pētīti. Mēs strādājam ar augu sugām, kuras var audzēt masveidā, un tās var būt eksporta prece.”

Arta Kronberga norāda arī uz silpureņu vagām: “Nervus nomierinošs efekts, acu iekaisumiem, pret spazmām.”

Silpureņu sēklas iegūtas ar īpašu atļauju, jo šis augs ir ierakstīts “Sarkanajā grāmatā”. “Silpurenei arī ir potenciāls, un, kā saprotiet, šādus retus un “Sarkanajā grāmatā” ierakstītus augus savvaļā raut vispār nedrīkst.”

Minētās silpurenes, gaiļpieši, māllēpes, efeju sētložņa un vēl virkne citu augu Latvijā nav pat selekcionēti. Pētnieki darbu ir uzsākuši no nulles, sākot ar ģenētisko resursu veidošanu. Pētniecībā tiek izmantotas mūsdienu metodes.

“Piemēram, arī šos izmēģinājumu augus varam pētīt ar droniem, kā augi attīstās. Virmas laukumu ik pa divām nedēļām filmējot, redzam, kā attīstās genotips,” saka pētniece.

Pētījuma noslēgumā tiks apzināti farmācijas nozarei derīgākie augi, kurus iespējams veiksmīgi audzēt lielos apjomos: “Kā tie jūtās uz lauka, kāds ir ķīmiskais sastāvs, un pēc tam uzņēmējs pieņems lēmumu un sāks audzēt komerciāli.”

Visbeidzot – paredzēts ārstniecības augus gan audzēt, gan arī pārstrādāt Latvijā. Lielāko daļu paredzēts eksportēt, lai netraucētu citiem vietējiem ārstniecības zāļu audzētājiem.
0 Komentāru