Aukstā pavasara ietekmē augu attīstība kavējas pat divas nedēļas; vislielākās bažas rada augļkoki

0 Komentāru

Vēlais pavasaris atstājis savu iespaidu – eksperti lēš, ka augu attīstība kavējas pat divas nedēļas. Vislielākās bažas bažas pašlaik radot augļkoki.

Maija pirmajā nedēļā ābelēm vēl ir pavisam mazi pumpuri, bumbieru zemie zari daudzviet ir cietuši no salnām, bet ogulāji – ērkšķogas jāņogas, upenes – vēl tikai ziedēs.

“Iznāks tā, ka visas kultūras ziedēs ļoti īsā laikā. Un tad ir tā: ja tajā periodā trāpa salnas, tad var būt lielāki postījumi pēc īpatsvara. Tāpēc, kad šīs kultūras visas ziedot pakāpeniski – kaut kam trāpa tās salnas, kaut kam netrāpa. Un līdz ar to tie rezultāti nav tik slikti,” stāsta Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKIC) Vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils.

Parasti pirmās zied Kaukāza plūmes, hibrīdplūmes, tad ķirši, bumbieres un pēdējās ir ābeles. Raizes par vienlaikus ziedēšanu pastiprina arī gaidāmais pēkšņais siltums.

Sinoptiķi sola, ka nākamnedēļ gaisa temperatūra varētu paaugstināties pat līdz +23 grādiem. Tas, protams, veicinās veģetāciju. Tomēr tik karsi temperatūras lēcieni rada augiem šoku un nemaz nepatīk.

Speciālisti arī brīdina par novēlotu gurķu, tomātu un paprikas ražu pat siltumnīcās. Aukstuma dēļ daudzi lielie zemnieki pat bija spiesti tās kurināt. Apmēram ar nedēļas kavēšanos beidzot esot izdīguši zirņi un pupas, bet to ražu tas neietekmēs. Savukārt graudaugiem aukstais pavasaris pat nāca par labu.

“Graudaugiem šis laiks ir pateicīgs. Beidzās cerošana, un sākās stiebrošana. Tās ir tās kultūras, kas, ja ir šāds aukstāks periods, tās tikai vairāk sacero. Tas ir vairāk produktīvi stiebri veidojas,” skaidro dārzkopības speciālists.

Atkarībā no augšanas vietas un apstākļiem veģetācija šogad kavējas par 10-14 dienām. Speciālisti prognozē, ka augi spēšot atkopties, bet ar nosacījumu, ka vairs nebūs stipras salnas. Vēl viena labā ziņa ir tā, ka aukstajā laikā esot mazāk aktīvi visādi kaitēkļi.

0 Komentāru