10. jūnijs – Pasaules jūgendstila diena, ko šogad velta faunas motīviem

0 Komentāru

10. jūnijs ir Pasaules jūgendstila diena, kas šogad ir veltīta faunas motīviem, un arī muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” saimnieki apmeklētājiem ir sagatavojuši interesantas iespējas šajā dienā, vēsta “900 sekundes”.

Putni, vāveres, kaķi, suņi un aunu galvas – jūgendstila ēkas rotā ne tikai augiem raksturīgās līknes, bet arī daudzi faunas pārstāvju tēli.

Jūgendstila paviljona pārstāve Līga Eglīte raksturo, kāds ir viņu sagatavotais uzdevums apmeklētājiem Pasaules jūgendstila dienā. Ņemot vērā, ka šajā reizē izceļ dzīvnieku motīvus, tad ikviens ir aicināts atrast uz ēkām esošus faunas tēlus.

“Mēs izvēlējāmies tieši tos ciļņus, kur ir gan pūces, gan pūķi, kaķi. Mēs mudināsim cilvēkus izmest loku pa pilsētu, novērtēt skaistumu, pacelt acis augšā un atrast šos ciļņus,” stāsta “Jūgendstila paviljona” pārstāve Līga Eglīte.

Paveicot uzdevumu, ikvienam ir iespēja dāvanā saņemt mākslinieka veidotu ģipša atlējumu.

Turpat blakus esošajā Jūgendstila centrā arī dīkstāves laiks veltīts, lai sagatavotos Pasaules jūgendstila dienai: “Katrs pats varēs izvēlēties, kad iet skatīties jūgendstila mantojumu,” viņa stāsta.

Darbinieki norāda, ka laikā, kad muzeja darbība klātienē bija apturēta, jūgendstila centrs ir piestrādājis pie muzeja digitālās versijas.

“Tomēr jūgendstila dienu svinēsim pavisam īpaši. Mums ir sagatavotas īpašas ekskursijas, kas ir atrodamas mūsu mājaslapā,” stāsta “Jūgendstila centra” vadītājas vietniece Zaiga Bogdanova.

Centra mājaslapā ceturtdien, 10. jūnijā, sākot no pusdienas laika, ikvienam būs pieejami virtuāli jūgendstila apskates maršruti.

Muzejā norāda, ka digitālie maršruti ļauj cilvēkiem ērtākajā laikā un veidā apskatīt skaistos namus. Attēli ļauj mākslu redzēt, neizejot no mājas, taču, protams, ka vislabāk tos apskatīt klātienē.

“Šie nami šobrīd ir uzplaukuši, un mēs aicinām ne tikai ēkas apskatīt, bet ieraudzīt rotājumus. Tur ir ne tikai augu motīvi, ziedi, bet arī faunas motīvi,” iesaka muzeja projektu vadītāja Iveta Sproģe.

Maršruti “Rīgas Jūgendstils: Tērbatas iela ˗ A. Čaka iela” un “Rīgas jūgendstila pērles” no 10.jūnija plkst. 12.00 pieejami muzeja mājaslapā www.jugendstils.riga.lv. Interaktīvā karte viedtālrunī ar jūgendstila objektu maršrutu, bagātīgu foto un informatīvo materiālu latviešu, krievu un angļu valodās ļaus iepazīt pilsētas jūgendstila arhitektūras stilistisko daudzveidību. Maršruta veicējs varēs brīvi izvēlēties secību un laiku, cik veltīt katras no gandrīz 60 ēku aplūkošanai dabā, kā arī namu interjeru vai fasādes detaļu fotogrāfiju aplūkošanai aplikācijā.

Maršruti būs pieejami arī pēc Pasaules jūgendstila dienas un rosinās gan rīdzinieku, gan pilsētas viesu interesi un līdzdalību Rīgas vēstures, kultūras un jūgendstila mantojuma apguvē un izpētē. Tie papildina Rīgas pilsētas kultūras norišu programmu, ir epidemioloģiski droši, bezmaksas, brīvi un ērti pieejami.

Maršrutu izstrādi atbalsta Rīgas dome.

Rīga ir viena no bagātākajām jūgendstila pilsētām. Latvijas galvaspilsētā ir aptuveni 800 ēku, kas būvētas jūgendstilā.  Taču Jūgendstila dienu svin ne tikai Latvijas galvaspilsētā, bet arī vairākās Eiropas un pasaules pilsētās. Briselē šodien atklāj izstādi, kur arī ir pārstāvēti vairāki Rīgas nami.

0 Komentāru