Latvijas pirmais satelīts visumā varētu doties rudenī

0 komentāri

Arī Latvija jau vairākus gadus cenšas ielauzties visuma apgūšanas nozarē. Pirms nepilniem četriem gadiem Ventspils augstskola paziņoja par satelīta Venta-1 izstrādi un ieceri to palaist orbītā. Tomēr satelīts joprojām atrodas uz zemes. LNT Ziņas pētīja, kad Venta-1 beidzot uzsāks riņķošanu orbītā.

Venta 1 satelīts ir izstrādāts Ventspils augstskolā. Tas bija gatavs jau 2011. gada vasarā, taču joprojām visumu nav sasniedzis.
Neskatoties uz to, ka Latvijas kaimiņvalstis – Lietuva un Igaunija – savus satelītu palaišanas projektus uzsāka vēlāk, kaimiņu mākslīgie pavadoņi jau ir devušies visumā.

Ventspils augstskolas rektore skaidro, ka Venta 1 projekts ir krietni sarežģītāks nekā kaimiņiem. Lietuvas un Igaunijas satelīti bijuši pavisam nelieli ar krietni mazākiem izmēriem un arī maznozīmīgāki nekā Venta 1. ”Tāpēc, ka šie bija ļoti mazi, tādi apmēram 10x10x10 centimetri, tādi mācību satelītiņi, cubesat saucamie, ko var īstenībā nopirkt galvenās plates, pats ”sašteselēt” kopā, un viņiem arī nav ilgi jāriņķo orbītā,” skaidro Ventspils augstskolas rektore Gita Rēvalde.

Foto: LETA

Foto: LETA

Igaunijas un Lietuvas palaisto satelītu darba mūžs mērāms vien mēnešos. Savukārt Latvijas četrkārt lielākais satelīts – Venta 1 – paredzams savā orbītā darbosies aptuveni trīs gadus.

Rīgā dzimušais astronauts Anatolijs Solovjovs, pildot misijas Visumā, arī ir piedalījies satelītu palaišanā. Viņš skaidro, ka tos parasti ņem līdzi par maksu kā papildu kravu. Astronauti no satelīta atbrīvojas, sasniedzot nepieciešamo orbītu. ”Kosmosa stacijā satelītu ieliekam palaišanas kamerā, aizveram lūku un izsūknējam gaisu. Tad atveras ārējā lūka, un speciāla atspere izgrūž satelītu atklātā kosmosā,” skaidro kosmonauts Anatolijs Solovjovs.

Latvijas satelīts sver aptuveni astoņus kilogramus. Ventai 1 ir nepieciešama profesionālā komunikāciju frekvence, tās starptautiskā saskaņošana aizņēma divus gadus. Satelīts jānogādā noteiktā orbītā, kas pēc tam būs pieejama Latvijas studentiem un zinātniekiem.

Tāpēc sadarbībā ar Brēmenes Universitāti tiek meklēta raķete, kas varētu paņemt Venta 1 un palaist to izplatījumā. Pašlaik visas cerības ir uz Indijas raķeti, kas startēs šā gada rudenī. Taču viss var mainīties, un satelītam Venta 1 būs jāmeklē jauna raķete, kas dosies nepieciešamajā virzienā.

Pēc tam, kad Venta 1 būs nogādāta nepieciešamajā orbītā, to mācībām izmantos studenti un pētījumiem Latvijas zinātnieki. Iecerēts, ka zinātnieki ar Venta 1 sekos līdzi kuģu navigācijai jūrā.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas