Kas īsti ir gravitācijas viļņi un ko cilvēcei nozīmē šis atklājums? Skaidro zinātnieki

0 komentāri

Einšteinam bija taisnība! Ar šādām gavilēm fiziķi visā pasaulē uzņēmuši ziņu, ka izdevies novērot gravitācijas viļņus, kuru esamību vairāk nekā pirms gadsimta aprakstījis Alberts Einšteins. Kas īsti ir gravitācijas viļņi un ko nozīmē šis atklājums?

Tas notika pirms vairāk nekā viena miljarda gadu. Visumā sadūrās divi Melnie caurumi. Tās ir laiktelpas ar milzīgu gravitāciju jeb pievilkšanās spēku, radot vilni, kas ir sasniedzis mūsdienas.

Līdz galam notikušo spēj saprast fiziķi, taču Latvijas Universitāte asociētais profesors Vjačeslavs Kaščejevs to cenšas paskaidrot saprotami arī pārējiem: “Mēs tagad ne tikai zinām, ka gravitācijas viļņi eksistē, ne tikai to, ka melnie caurumi eksistē, ne tikai to, ka tos apraksta Einšteina vispārējās relativitātes teorija, tāda kāda bija pirms 100 gadiem uzrakstīta, bet arī šī notikuma parametrus, kas ir bezprecedenta.”

Foto

Īpašās mērierīcēs Amerikas Savienotajās Valstīs gravitācijas viļņi jeb liecības par divu melno caurumu saplūšanu tālā tālā pagātnē tika fiksēti vēl pērnā gada septembrī. Pēc pusgadu ilgas pārbaudes tagad par tiem paziņots arī publiski. Kaščejevs prognozē ka ASV zinātnieku komanda jau var gatavoties Nobela prēmijai.

Vai šim atklājumam nākotnē būs arī prakstisks pielietojums, šobrīd spriest pāragri. Ziņa vēl ir pārāk karsta. No otras puses – daļēji, tas notiek jau šobrīd.

To, ka šī zinātniekiem ir top ziņa pierāda Kaščejeva mobilais tālrunis, kurš no ienākošajiem zvaniem ir karsts. Visu šī atklājuma aspektus pagaidām pat ir grūti aptvert.

Video

0 komentāri
Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas