Kādiem mērķiem Latvijas iedzīvotāji visbiežāk izmanto internetu?

0 komentāri

Pēdējo desmit gadu laikā Latvijas iedzīvotāji piecas reizes biežāk sākuši lietot internetu, turklāt interneta lietotāju pulkam arvien biežāk pievienojas seniori. Tiek prognozēts, ka vēl pēc 10 gadiem interneta pieejamība Latvijā tuvosies 100%. Taču kādiem mērķiem patlaban Latvijas iedzīvotāji visbiežāk izmanto internetu?

Eksperti saka, – tagad Latvijā cilvēki visbiežāk internetu izmanto ziņu, avīžu un žurnālu lasīšanai, kā arī e-pasta un Interneta bankas lietošanai, tāpat nozīmīgu daļu laika aizņem sociālo tīklu lietošana. Savukārt interneta veikalos visbiežāk tiek pirkti apģērbi un sporta preces. Dažādās vecuma grupās šie rādītāji mēdz atšķirties.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Foto


Kristīne Romanovska, Centrālās statistikas pārvaldes pārstāve:

Vīrieši, tāpat kā sievietes, izvēlas apģērbus un sporta preces. Otrajā vietā vīriešiem ir iecienītākas elektronikas preces, bet sievietēm – mājsaimniecības preces. Interesanti, ka vīrieši biežāk iegādājas finanšu pakalpojumus, dažādus pakalpojumus, bet sievietes – savukārt pasākuma biļetes.

Latvijas iedzīvotāji arvien vairāk iepērkas ne tikai ārvalstu, bet arī pašmāju interneta veikalos. Latvijas preču un pakalpojumu interneta pārdevējus pērn izvēlējās 76% no visiem iedzīvotājiem, kuri iepērkas internetā.

Interneta lietošana – jauna sociālā norma?

Kopumā desmit gadu laikā interneta lietošana Latvijā pieaugusi piecas reizes. Lietotāju skaits būtiski pieaudzis senioriem – ja 2005. gadā internetu lietoja 3% pensionāru, tad pērn to skaits palielinājies līdz 30%. Tikmēr sociālās psiholoģijas eksperti uzskata, ka interneta lietošana kļūst par normu un savā ziņā jūtams pat sociālais spiediens.

Ivars Austers, LU sociālās psiholoģijas profesors:

Internets ir pieejams daudz plašāk un vienkāršāk – tas mums ir kabatā mūsdienās, un cilvēki to lieto. Tas nebūt nav dārgi un sarežģīti – tas ir lēti, tur daudz, ko var izdarīt, tas apmierina cilvēku vajadzības – informatīva, intelektuāla, piederības. No otras puses – būs arī spiediens no ārpuses to darīt – piemēram, finanšu operācijas veikšana. Bankas nākotnē aizvien vairāk slēgs ciet savas filiāles.

Tā kā eksperti prognozē, ka vēl pēc desmit gadiem interneta pieejamība tuvosies 100%, galvenais nekļūt atkarīgiem. Tikmēr arī šogad Centrālās statistikas pārvaldes speciālisti līdz 30. jūnijam veiks apsekojumu par Interneta lietošanu. Šogad plānots aptaujāt 11 tūkstošus iedzīvotāju vecumā no 16 līdz 74 gadiem.

Skaties video!

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas