Kā students var blēdīties, izmantojot datoru? Populārākie šmaukšanās veidi

0 komentāri

Cilvēka dabā ir izdomāt veidu, kā apiet sistēmu. Studenti ir izdomas bagāti ne vien špikošanā, bet arī plaģiātisma sistēmas apiešanā. Lai gan radošums un intelekts joprojām ir cilvēka priekšrocība, sistēma viņu pārspēj pacietībā – īpaši garu, sarežģītu tekstu pārbaudē.

Kā liecina 2014. gada statistikas dati, plaģiātisma aktualitāte Eiropā ir dažādos līmeņos. Attīstītākajās Eiropas valstīs tas ir zem 5 procentiem, Eiropas dienvidos un jaunattīstības valstīs, tas ir vidēji 15 procenti.

Ja Skandināvija un Centrāleiropa jau ilgu laiku plaģiātisma pārbaudes sistēmas ir obligāta prakse mācību iestādē un par plaģiātismu draud kriminālatbildība, tad Eiropas jaunattīstības valstīs plaģiātisma sistēmas tikai tagad tiek ieviestas mācību iestāžu ikdienā. Plaģiātisma sekas nav tūlītējas, taču pamatīgas un uz ilgu laiku, nodarot kaitējumu valsts kopējā dzīves līmeņa attīstībai, mazinot konkurētspēju pasaules tirgū.

Protams, attapīgie studentu prāti vienmēr ir meklējuši jaunus viedus, lai apmuļķotu tehnoloģiju. Izplatītākie krāpšanās veidi, kas tiek izmantoti, lai apmuļķotu plaģiātisma pārbaudes sistēmu, jau ir zināmi un tāpēc vairs nav pielietojami.

Iecienītākie šmaukšanās veidi:

  • Latīņu burti tiek pārveidoti uz līdzīgiem burtiem kirilicā. Vizuāli burti izskatās līdzīgi, bet datora kods tiem ir citādāks – daudzas plaģiātisma sistēmas šo krāpšanu nepiefiksē. Plag.lv sistēma atpazīst šo krāpšanu un atklājot šo problēmu, tūlīt par to ziņo.
  • Teikumā tiek izmantoti sinonīmi – “x” vietā “y”. Ja tiek izmantoti pārāk daudz sinonīmi, daudzas plaģiātisma sistēmas to nepiefiksē. Plag.lv sinonīmus iekrāso oranžus, un atpazīs plaģiātismu arī tad, ja teikuma locekļi būs samainīti no beigām uz sākumu.
  • Tekstā starp vārdiem tiek ievietoti burti baltā krāsā, lai plaģiātisma sistēma tekstu lasītu kā nebeidzamu burtu plūdumu. Šādos gadījumos plag.lv sistēma tūlīt ziņo, ka teksts nav adekvāti noformēts.
  • Plaģiātisms tiek noformēts kā citāts. Plag.lv sistēmā citāts nedrīkst būt garāks par 500 simboliem, kas ir ierasta prakse kā presē, tā akadēmiskajā vidē. Šāds apjoms ir pietiekams, lai noformulētu ideju. Pārāk gari citāti nekavējoties tiek marķēti kā plaģiātisms.

Plag.lv veic monitoringu par aktuālajiem krāpšanas veidiem ne vien Latvijā, bet visā pasaulē, lai pēc iespējas labāk attīstītu plaģiātisma pārbaudes sistēmu. Palg.lv sistēma pārbauda 14 triljonu interneta lapu, rakstu, grāmatu un periodiskos izdevumus, vienā reizē spēj pārbaudīt vismaz 1000 lappušu, kas ir rakstītas dažādās valodās.

Kad plag.lv sistēma būs veikusi darba pārbaudi, teksts būs izanalizēt pēc teksta līdzība, sakritību biežums un pārfrāzēšanas vietas. Plaģiātisma veidi tiks iekrāsoti dažādās krāsās – sliktās vietas sarkanā, labās zaļā, bet sinonīmu vietas – oranžā krāsā. Tāpat arī tiks norādīts teksta, citāta oriģinālavots. Pieļaujamās sakritības var būt tikai 5 procenti, kas tiek norakstīti uz tehniskajiem aspektiem – protams, rakstot darbu par konkrētu personu, viņa vārds tekstā būs atrodams biežāk un koncentrētāk.

Sistēmā pieejams arī rediģēšanas instruments, lai parocīgi izlabotu tekstā kā plaģiātu atzīmētās vietas. Plag darbu rediģēs tā oriģinālajā formātā (doc, docx, odt), saglabājot noformējumu, tekstā ievietotās fotogrāfijas.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas