”Flickr” publicē vairākus miljonus unikālu vēsturisku attēlu

0 komentāri

Amerikāņu akadēmiķis Kalevs Lītaru (Kalev Leetaru) ķēries klāt 12 miljonu vēsturisku un ar autortiesībām aizsargātu attēlu datubāzes izveidošanai.

Tiešsaistes attēlu dalīšanās vietnē ”Flickr” izveidotājā datubāzē viņš jau ir publicējis 2,6 miljonus unikālu vēsturisku attēlu. Vēsturiskās fotogrāfijas un zīmējumi vākti, Interneta Arhīva (Internet Archive) organizācijai ieskenējot vairāk nekā 600 miljonus bibliotēkās atrodamo grāmatu lapas. Līdz šim attēli nebija tik vienkārši pieejami plašākām sabiedrības masām.

”Visus šos gadus bibliotēkas ir strādājušas pie grāmatu digitalizācijas, taču tā notikusi, grāmatu lapas pārveidojot PDF formātā vai kā tekstu, kurā iespējama vārdu meklēšana. Līdz šim digitalizācijā fokuss bijis uz grāmatām kā vārdu apkopojumu,” stāsta K. Lītaru, kurš koncentrējies uz vēsturisku attēlu, nevis tekstu digitalizēšanu.


Akadēmiķis Kalevs Lītaru:

Lielākā daļa attēlu, kas atrodami grāmatās, nav aplūkojami nevienā no pasaules mākslas galerijām, jo to oriģināli jau sen ir pazaudēti.

Foto avots: Internet Archive Book Images / Flickr

Foto avots: Internet Archive Book Images / Flickr

K. Lītaru darbu pie attēlu digitalizēšanas uzsācis, darbojoties pie komunikāciju tehnoloģiju izpētes projekta Džordžtaunas Universitātē (Georgetown University) Vašingtonas pilsētā.

Viņa darbu atzinīgi novērtējuši arī arhīvu veidotāji. ”Atrast attēlus tekstā un apkopot lielas attēlu kolekcijas ir ārkārtīgi sarežģīti,” norāda Kembridžas Universitātes (University of Cambridge) vecākā arhīviste Elisona Pērna (Alison Pearn).

Foto avots: Internet Archive Book Images / Flickr

Foto avots: Internet Archive Book Images / Flickr

“Flickr” ir attēlu un video uzglabāšanas vietne, kas radīta 2004. gadā. Kopš 2005. gada “Flickr” pieder kompānijai “Yahoo”. Saskaņā ar 2013. gada marta datiem “Flickr” ik dienu tika ielādēti 3,5 miljoni jaunu attēlu, un vietnes reģistrēto lietotāju skaits bija 87 miljoni.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas