Gudrās mājas pret viedierīcēm jeb kādas ir to galvenās atšķirības?

1 komentārs
Gudrās mājas pret viedierīcēm jeb kādas ir to galvenās atšķirības?
Gunnar Ries / Flickr

Jo vairāk gudru ierīču parādās mūsu mājoklī, jo vairāk šādi mājokļi tiek uzskatīti par gudriem jeb viediem. Taču vai tādas mājoklī esošās viedierīces kā, piemēram, zivju un mājdzīvnieku automātiskās barotavas vai iekārta, kas informē par ledusskapī saskābušu pienu, spēj ikvienu mājokli padarīt par gudru māju?

Kā norāda automatizēto ēku vadības sistēmu centra JUNG pārstāvniecības Austrumeiropā vadītājs Raimunds Skurdenis, nereti tiek jaukts termins “gudrā māja” ar vienkārši mājoklī uzstādītām viedierīcēm. Viedo ierīču īpašnieki uzskata, ka viņi dzīvo gudrā mājā, jo viņiem pieder gudras un mūsdienīgas ierīces, tomēr gudro māju sistēmas uzbūvei ir būtiskas atšķirības no viedierīču uzbūves. Tieši tāpēc R. Skurdenis ir apkopojis vairākus faktus, kas paskaidro galvenās atšķirības starp gudrajām mājām un vairākām viedierīcēm.

Vienota sistēma pret atsevišķām funkcijām

Viena no būtiskākajām atšķirībām starp gudro māju tehnoloģijām un viedierīcēm ir tā, ka viedierīces mājoklī visbiežāk darbojas kā atsevišķas un savstarpēji nesaistītas sistēmas, tādējādi katra mājoklī esošā viedierīce pilda tikai konkrēti tai paredzētās darbības. Savukārt gudro māju tehnoloģijas tiek veidotas vienotā vadības sistēmā, kas ietver visas pamata mājokļa funkcijas: apkures, apgaismojuma un klimata kontroli, kā arī drošības, multimediju un citu funkciju izpildi. Gudrajās mājās visas ierīkotās funkcijas savā starpā ir saistītas un viena ar otru spēj “komunicēt”. Piemēram, kad istaba tiek vēdināta, gudrā māja automātiski nodrošinās samazinātu siltā gaisa ieplūšanu mājoklī, savukārt brīdī, kad logi tiks aiztaisīti, mājoklis atkal uzsils līdz vēlamajai un iepriekš ieprogrammētajai istabas gaisa temperatūrai.

“Fakts, ka mājoklī ir ierīces, kas ļauj caur savu telefonu prombūtnes laikā redzēt to, kas notiek mājoklī, vai sniedz iespēju ieprogrammēt apkuri, nebūt nenozīmē, ka mājoklis tiks uzskatīts par gudru. Tās ir papildu ierīces, kas ir mūsdienīgas un noderīgas, jo palīdz pildīt konkrētas funkcijas mājoklī, tomēr tas māju nepadarīs par gudru. Gudrās mājas termins rodas vienotās sistēmas dēļ, kurā ir iespējams ieprogrammēt mājokļa funkciju automātisku un attālinātu pārvaldību, kas ļauj pašam mājoklim “izdomāt” un kontrolēt temperatūru, gaisa mitrumu un citas funkcijas,” atšķirību starp vienkārši gudrām ierīcēm un ēku vadības sistēmām skaidro R. Skurdenis.

Elektroierīču vadu murskuļi ik uz soļa

Kā nākamo atšķirību noteikti var minēt atšķirīgās ierīču un sistēmu savienojumu opcijas. Ikviens viedās ierīces ražotājs vēlas būt konkurētspējīgs tirgus dalībnieks, tieši tādēļ katras viedierīces un to savienojumu opcijas, piemēram, elektrības lādētāji un USB vadi, tiek radīti atšķirīgi un unikāli. Tā rezultātā, iegādājoties vairākas viedierīces mājoklim no dažādiem ražotājiem, katram no tiem būs nepieciešams atšķirīgs elektrības vads, lādētājs un citas nepieciešamās iekārtas, kas mājokli piepildīs ar daudziem un dažādiem vadu murskuļiem.

Tikmēr ēku automatizācijas sistēmām tādas problēmas kā vadu murskuļi nav. Viedo māju funkcijas tiek apvienotas vienā mājokļa vadīšanas sistēmā, kas ļauj tās visas kontrolēt no viena vai vairākiem slēdžiem, kas iebūvēti istabu sienās un savstarpēji “komunicē” ar ieprogrammētu programmu, bluetooth vai viedtālruņa palīdzību, tādējādi atbrīvojot mājokli no elektrības vadu kalniem, radot papildu komforta un drošības sajūtu.

Ierīcēm pārblīvēts mājoklis

Nereti cilvēki iegādājas dažādas viedierīces, kurām nav būtiskas nozīmes mājoklī, tomēr ikvienam ir prieks par mūsdienīgām ierīcēm, kas ne tikai pilda kādas noteiktas funkcijas mājoklī, bet var tikt izmantotas kā “mantiņa”, kas sniedz izklaidi mājokļa iedzīvotājiem. Tomēr katra šī viedierīce ir atsevišķs priekšmets, kas kaut kur mājoklī ir jānovieto un, lai tas darbotos, ir jāieslēdz un pēc tam atkal jāizslēdz. Tā, individuāli regulējot katras viedierīces darbību, tiek regulāri patērēts ilgs laika posms, ko varētu izmantot citiem darbiem vai vienkārši atpūtai.

Viens no galvenajiem gudro māju sistēmas mērķiem ir maksimāli samazināt cilvēka iesaisti dažādu mājokļa funkciju izpildīšanā, tādējādi ietaupot laiku mājokļa iedzīvotājiem. Gudro māju sistēmas ne tikai samazina elektrības vadu daudzumu mājoklī, bet arī dažādu slēdžu un iekārtu daudzumu, jo pietiek vien ar, piemēram, diviem īpaši funkcionāliem slēdžiem, kas spēs pārvaldīt vairākas mājokļa funkcijas reizē, piemēram, izslēgt un ieslēgt gaismu mājoklī, atvērt un aizvērt žalūzijas, ņemot vērā diennakts laiku, un vēl citas noderīgas funkcijas.

Tehnoloģiju kvalitāte un ilgtspēja

Pērkot vai būvējot mājokli, ikviens rēķinās, ka mājoklis ir ilgtermiņa ieguldījums uz daudziem gadiem vai pat visu mūžu. Līdz ar to ir būtiski mājokli būvēt un iekārtot ar kvalitatīvām un ilgtspējīgām iekārtām. Tas pats attiecas arī uz gudro māju sistēmām un viedierīcēm.

Ir būtiski iegādāties tādas viedierīces, kas spētu kalpot maksimāli ilgu laiku, lai tas būtu finansiāli izdevīgs ieguldījums. Tomēr ne visas viedierīces, kuras ikdienā tiek regulāri lietotas, spēs “izdzīvot” ilgtermiņā. Viedierīces salīdzinoši īsā laika posmā (pāris gados) nokalpos un kļūs nekvalitatīvas, tādējādi radot papildu izmaksas to remontam vai jaunu ierīču iegādei.

Savukārt kvalitatīvi un pēc noteiktiem standartiem ierīkotas gudro māju sistēmas ilgtermiņā efektīvi spēj samazināt enerģijas izmaksas un uzlabot dzīves komfortu vismaz 20-40 gadus. Tomēr ir būtiski izvēlēties profesionālus gudro māju sistēmu ražotājus un ierīkotājus, lai vien pāris gadus pēc sistēmas uzstādīšanas nenāktos saskarties ar situāciju, ka sistēma “nobrūk” un to nav iespējams atjaunot.

“Ja gudrā māja darbojas tā, kā ir iecerējis autodidakts, kas kāda iemesla dēļ ir pazudis, attiecīgā informācija ir palikusi tikai viņa galvā un neviens cits šo radīto sistēmu nevar pārņemt, tas nozīmē, ka mājokļa funkcijas nebūs iespējams labot vai atjaunot. Savukārt, ja mājoklis tiek iekārtots un ieprogrammēts pēc universālas sistēmas, šāda mājokļa uzraudzīšanu var viegli pārņemt jebkurš speciālists vēl daudzu gadu laikā pēc to ierīkošanas, tādējādi tā īpašnieks nevar nonākt bezcerīgā situācijā, kad gudrās mājas tehnoloģijas sistēma “nobrūk”,” norāda R.Skurdenis, piebilstot, ka, jo vairāk gudro māju ierīkošanas speciālistu strādās saskaņā ar Eiropas Savienībā un citās valstīs spēkā esošiem KNX standartiem, jo vairāk drošības būs lietotājam – gudrā mājokļa īpašniekam.

1 komentārs

TOP komentāri

  • Jānis
    0

    Jānis

    Baigi labs raksts :) Mans draugs nodarbojās Anglijā ar tāda veida fīčām www.int-projects.com varat bildes apskatīties.

    03.11.2016 10:05

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Vai zināji? Ultravioletie stari – tas ir negantākais ādas ienaidnieks

Vai zināji? Ultravioletie stari - tas ir negantākais ādas ienaidnieks

Tuvojoties vasarai, aizvien biežāk uzturamies ārpus telpām un lutinām sevi ar saules gaismu un siltumu. Saule sniedz mums enerģiju, palīdz organismam ražot pietiekami daudz D vitamīna un stiprina imūnsistēmu, taču ir ļoti svarīgi izprast arī saules staru negatīvos efektus, pievērst uzmanību mūsu ādas veselībai un sauļoties atbildīgi.

Pareiza ādas kopšana vasarā nozīmē skaistu ādu visu gadu

Pareiza ādas kopšana vasarā nozīmē skaistu ādu visu gadu 2

Kamēr mums vasara ir brīvdienu, izklaides un dažādu citu baudu laiks, mūsu ādai šī sezona ir īstākais izaicinājums. Vai tev jau ir skaidrs, kādi pasākumi būtu jāveic un kas jāzina, lai gada karstākais un skaistākais laiks neradītu nevajadzīgus apgrūtinājumus un neērtības?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas