”Flickr” publicē vairākus miljonus unikālu vēsturisku attēlu

0 komentāri

Amerikāņu akadēmiķis Kalevs Lītaru (Kalev Leetaru) ķēries klāt 12 miljonu vēsturisku un ar autortiesībām aizsargātu attēlu datubāzes izveidošanai.

Tiešsaistes attēlu dalīšanās vietnē ”Flickr” izveidotājā datubāzē viņš jau ir publicējis 2,6 miljonus unikālu vēsturisku attēlu. Vēsturiskās fotogrāfijas un zīmējumi vākti, Interneta Arhīva (Internet Archive) organizācijai ieskenējot vairāk nekā 600 miljonus bibliotēkās atrodamo grāmatu lapas. Līdz šim attēli nebija tik vienkārši pieejami plašākām sabiedrības masām.

”Visus šos gadus bibliotēkas ir strādājušas pie grāmatu digitalizācijas, taču tā notikusi, grāmatu lapas pārveidojot PDF formātā vai kā tekstu, kurā iespējama vārdu meklēšana. Līdz šim digitalizācijā fokuss bijis uz grāmatām kā vārdu apkopojumu,” stāsta K. Lītaru, kurš koncentrējies uz vēsturisku attēlu, nevis tekstu digitalizēšanu.


Akadēmiķis Kalevs Lītaru:

Lielākā daļa attēlu, kas atrodami grāmatās, nav aplūkojami nevienā no pasaules mākslas galerijām, jo to oriģināli jau sen ir pazaudēti.

Foto avots: Internet Archive Book Images / Flickr

Foto avots: Internet Archive Book Images / Flickr

K. Lītaru darbu pie attēlu digitalizēšanas uzsācis, darbojoties pie komunikāciju tehnoloģiju izpētes projekta Džordžtaunas Universitātē (Georgetown University) Vašingtonas pilsētā.

Viņa darbu atzinīgi novērtējuši arī arhīvu veidotāji. ”Atrast attēlus tekstā un apkopot lielas attēlu kolekcijas ir ārkārtīgi sarežģīti,” norāda Kembridžas Universitātes (University of Cambridge) vecākā arhīviste Elisona Pērna (Alison Pearn).

Foto avots: Internet Archive Book Images / Flickr

Foto avots: Internet Archive Book Images / Flickr

“Flickr” ir attēlu un video uzglabāšanas vietne, kas radīta 2004. gadā. Kopš 2005. gada “Flickr” pieder kompānijai “Yahoo”. Saskaņā ar 2013. gada marta datiem “Flickr” ik dienu tika ielādēti 3,5 miljoni jaunu attēlu, un vietnes reģistrēto lietotāju skaits bija 87 miljoni.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas