Nostiprina Lubānas ezera aizsargdambi; apkārtnes iedzīvotāji būs pasargāti no pavasara plūdiem

1 komentārs
Nostiprina Lubānas ezera aizsargdambi; apkārtnes iedzīvotāji būs pasargāti no pavasara plūdiem
Foto: LETA

Lubānas ezera apkārtnes iedzīvotāji jau gadiem katru pavasari gaida ar satraukumu. Augstā ūdens līmeņa dēļ aizsargdambis vairākkārt ticis pārrauts, appludinot plašas teritorijas. Situācijas risināšanai pirms vairākiem gadiem valdībā bija sasaukta pat krīzes vadības padomes ārkārtas sēde, taču vēl pērn rudenī nekas nebija mainījies. Tagad beidzot darbi rit pilnā sparā.

Vēl rudens pusē Lubāna aizsargdambis bija noaudzis ar krūmiem un kokiem. Gadu mijā to sāka tīrīt, tagad uzsākta aizsargdambja stiprināšanas darbi – var redzēt, ka aptuveni kilometra garumā dambis jau nostiprināts.

Nagļu pagasta iedzīvotāji jau pieraduši, ka regulāri 5 reizes dienā ciematam cauri brauc kravas auto kolonna. No karjera uz aizsargdambi tiek vests māla un šķembu maisījums, no kura tiek veidota dambja nogāze.

SIA Riga Rent projektu vadītājs Roberts Ņestrojevs: ”30% aptuveni mums ir pabeigti, mēs virzāmies uz priekšu, procesu var redzēt, beram, taisām slīpumu.

Salīdzinot ar veco dambi, kas izskatījās nedrošs un nosēdies – uzbērtais posms ir daudz platāks un augstāks. Kad darbi tiks pabeigti, vairs nebūs jāuztraucas par dambja pārraušanu.

Būvuzraugs Valdis Bukelis:
Pirmo reizi to izskaloja 90. gadu sākumā, tad tika piebērta tikai mālaina grunts, pašlaik veido nogāzi un virsū būs gabioni, latviski sakot, akmeņi kastēs, un tad šis nostiprinājums kalpos vismaz 100 gadus.

Smagās mašīnas pa dambi var braukt tikai tik ilgi, kamēr zeme nav atlaidusies, turklāt tās nevar uz dambja samainīties. Tas viss darbus apgrūtina, bet projekts jāpabeidz līdz šā gada jūlijam. To paredz Eiropas finansējuma nosacījumi.

”Ja nebūs katastrofāls pavasaris, nepiesnigs 2 metru dziļš sniegs un ezers neizies no krastiem, tad arī termiņi tiks ievēroti. Tagad izskatās cerīgi,” darbus vērtē būvuzraugs Valdis Bukelis.

Vietējie iedzīvotāji šaubīgā dambja dēļ gadiem ilgi pavasaros jutušies kā uz pulvera mucas. Tagad esot cerību stariņš, ka plūdu draudi tiks likvidēti.

”Pirmo pārbaudījumu varēs redzēt tad, kad būs augsts ūdens līmenis, un, ja būs kāda vētra, tad arī redzēsim rezultātu,” tā Viktors Vasiļevskis Nagļu pagasta pārvaldes vadītājs.

Jau stāstījām, ka pirms trīs gadiem situācija bija tik kritiska, ka vasarā valdībā tika sasaukta tikai šim jautājumam veltīta krīzes vadības padomes ārkārtas sēde. Ja Lubānas ezera dambis neizturētu, būtu apdraudēti 4000 cilvēku, appludinot pat 60 kvadrātkilometrus zemes. Dambja nostiprināšanai tika apsolīti 1,89 miljoni eiro, un vēl pērn bija bažas, ka līdzekļi tā arī netiks apgūti. Tagad esot cerības projektu īstenot.

Zemkopības ministrijas Meža departamenta zemes pārvaldības un meliorācijas nodaļas vadītāja vietnieks Valdis Pētersons norāda: ”Šobrīd, vadoties no laika apstākļiem, un būvnieki sola, tāpēc pilnīgi iespējams, ka mēs to paredzam tā, kā plānots, iecerēts.”

Šī ir tikai projekta pirmā kārta un paredzēts, ka dambis tiks stiprināts vēl vairākās vietās, kuras pēc ekspertu domām nav drošas.

– Valsts SIA Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi valdes priekšsēdētājs Roberts Dilba skaidro: ”Trīs gadu laikā varēs redzēt vai ir kādas vājās vietas vai ir problēmas, kur vajag pastiprināt un tad ir iespēja otro kārtu, bet tagad apjoms nebūs tik liels.”

Projekta gaitā tiks uzbērts un nostiprināts Lubāna ezera aizsargdambis aptuveni četru kilometru garumā.

1 komentārs

TOP komentāri

  • vampirs
    0

    vampirs

    NAV TIK TRAKI KA IZKATAS

    18.02.2015 22:49

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Vasara nozīmē sauli, karstumu, košus tērpus un aizvien mazāk un mazāk laika, lai pagūtu parūpēties par to, lai šajā laikā mūsu izskats būtu tiešām veselīgs un pievilcīgs. Tā ir tiesa – vasarā mūsu āda saskaras ar ļoti daudziem izaicinājumiem: karsto sauli, sāļo jūras ūdeni un pilsētas piesārņojumu, tāpēc rūpes par ādu vasaras sezonā ir visnotaļ būtiskas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas