“Latvijas failos” zinātnieka Jāņa Stradiņa trīs dzīves

0 komentāri
“Latvijas failos” zinātnieka Jāņa Stradiņa trīs dzīves
Publicitātes foto

Kanāls LNT cikla “Latvijas faili” ietvaros skatītājiem piedāvā dokumentālo filmu par izcilo Latvijas personību Jāni Stradiņu, kura dzimtas vārds ir ierakstīts zinātņu enciklopēdijā. Filma atklās viņa trīs dzīves jeb virzienus, kuros viņš paralēli darbojas – ķīmija, zinātne un sabiedriskais darbs. Ko par J.Stradiņu atklāj viņa darbi un sasniegumi? Skatieties dokumentālo filmu “Latvijas faili”. Jāņa Stradiņa trīs dzīves jau 28.augustā 21:15 kanālā LNT!

Jāņa Stradiņa trīs dzīves

Aizvadītā gada decembrī Latvijas viedākais zinātnieks un vēsturnieks Jānis Stradiņš nosvinēja savu 80 gadu jubileju. J.Stradiņa vārdu pazīst un ciena gan Eiropas un Āzijas, gan Amerikas zinātnes pasaulē. Savā mūžā, gluži kā ķīmijas formulā, viņš savirknējis dažādus elementus: ķīmiju, zinātņu vēsturi, cīņu par Latvijas neatkarību, darbu zinātnes un sabiedrības labā. Viņa dzimta ir stāvējusi klāt Latvijas medicīnas šūpulim, vārds ierakstīts zinātņu enciklopēdijā. Analizējot, pētot, secinot, akadēmiķis J.Stradiņš apkopojis izcilu zinātnes vēstures krājumu un atdzīvinājis grāmatu lappusēs zinātnieku portretus. Akadēmiķa viedoklim bez ierunām uzticas gan zinātnes un kultūras spožākie prāti, gan vienkāršie laika biedri. Par devīzi savas dzimtas ģērbonim J.Stradiņš izvēlējies romiešu dzejnieka Ovīdija teicienu Piliens dobj akmeni nevis ar spēku, bet ar biežu pilēšanu. Tā J.Stradiņa garīgo atziņu pilieni turpina rakstīt Latvijai svarīgāko notikumu un izcilāko ļaužu likteņus vēstures stūrakmenī.

Biogrāfiskie fakti

Plaši pazīstamā ķirurga Paula Stradiņa dēls J.Stradiņš izglītību ir ieguvis Rīgas 5.vidusskolā un Latvijas Valsts Universitātes Ķīmijas fakultātē. Pēc studijām J.Stradiņš sāka darboties Zinātņu akadēmijas Organiskās sintēzes institūtā, 1961.gadā izveidoja Fizikāli organiskās ķīmijas laboratoriju, ko vadījis līdz 2006.gadam. No 1996. līdz 1998.gadam J.Stradiņš bija Zinātņu akadēmijas viceprezidents, bet no 1998. līdz 2004.gadam tās prezidents. 1989.gadā viņš saņēmis Latvijas Universitātes, 1999.gadā – Latvijas Lauksaimniecības universitātes un 2007. gadā – Rīgas Stradiņa universitātes goda doktora nosaukumu. 1993.gadā J.Stradiņš saņēmis Zinātņu akadēmijas lielo medaļu, 1995.gadā ticis apbalvots ar II šķiras Triju Zvaigžņu ordeni. J.Stradiņš ir valsts pētījumu programmas Nacionālā identitāte vadītājs un daudzu Latvijas zinātnei veltītu pētījumu autors.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas