Zinātnieki spriež, kā naudas bada apstākļos sasniegt izcilus rezultātus

0 komentāri

Latvijas zinātne vēl nav atguvusies no 2008. gadā piedzīvotā dramatiskā valsts finansējuma samazinājuma, un tuvāko mēnešu laikā gaidāmi vēl grūtāki laiki. Būs pārrāvums Eiropas Savienības (ES) fondu naudas apguvei zinātniskiem pētījumiem, kā rezultātā vairs nebūs līdzekļu pētnieku algām un apstāsies daļa iesākto pētījumu.

Latvijas izcilākie prāti un augstas valsts amatpersonas sprieda, kā nepieļaut zinātnes bojāeju Latvijā un kā sasniegt izcilus rezultātus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Valsts finansējums zinātnei ir samazināts par aptuveni 60% un tikai ar Eiropas fondu naudu pētniecība Latvijā vēl spēj noturēties virs ūdens.

Taču šovasar naudas plūsma apstājās, bet jaunu fondu atvēršana ir gaidāma, ātrākais, nākamā gada maijā. Zinātnieki tomēr saglabā niecīgu cerību, ka valdība finansiāli kompensēs šo pārrāvuma periodu.

Valsts maka turētāji Finanšu ministrijā norāda, ka vēl ir laiks meklēt iespējas kompensēt Eiropas naudas trūkumu.

Tomēr ministrijas parlamentārais sekretārs akcentē, ka pietiks zinātnes nebūšanās vainot tikai valsti. Pētnieciskajiem institūtiem jābūt aktīvākiem starptautiskajā arēnā. Jāmeklē sadarbības iespējas, jāiesaistās kopprojektos un jāpretendē uz grantu naudām.

Profesors Mārcis Auziņš konferencē ”kā sasniegt izcilību zinātnē” akcentēja, ka viņam ir vīzija, kā attīstīties turpmāk. Vispirms – nepieciešams  detalizēts izvērtējums par līdzšinējo zinātnisko darbību un rezultātiem, tad ir jāuzstāda mērķi, ko mēs gribam sasniegt, un tad jāsaprot, kas tam būtu nepieciešams.

Līdzšinējais valsts uzstādījums zinātnē ir pētniecības sasaiste ar uzņēmējdarbību. Taču šis modelis Latvijas apstākļos nestrādā. Vietējie uzņēmēji nav gatavi ieguldīt, ja rezultāti jāgaida gadiem, un nav garantijas, ka izdosies sasniegt cerēto rezultātu.

Valdības vadītāja Laimdota Straujuma ir pārliecināta, ka Latvijā ir iespējama veiksmīga zinātnes, izglītības un biznesa sadarbība.

Viņa aicināja Finanšu un Izglītības ministriju strādāt pie līdzekļu piesaistīšanas no tā dēvēta Junkera plāna, kas paredz Eiropas ekonomikai piesaistīt vairāku simtu miljardu eiro investīcijas.

Šā plāna ietvaros Latvija jau ir pieteikusi projektus 10 miljardu eiro apmērā.

0 komentāri
Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas