Vismaz 10 Latvijas literātu darbi kļuvuši par eksporta preci ārvalstīs

0 komentāri

Šogad vismaz 10 mūsu literātu darbi kļuvuši par eksportpreci ārvalstīs. Iepriekš speciāla Latvijas Literatūras centra komisija izvērtēja, kurus no darbiem piedāvāt plašāk pasaulei.  Šobrīd komisijas un arī paša centra kopš oktobra vairs nav, tāpēc literāti nobažījušies, kā turpmāk tiks tulkoti un ārzemēs izplatīti viņu darbi.

Šogad Londonā izdotais dzejas krājums Come to me jeb latviešu valodā Nāc pie manis ir literāta Kārļa Vērdiņa ceturtā grāmata, kas nonāk pie dzejas cienītājiem ārvalstīs.

Par to, vai literatūras eksports ir iespēja Latvijas autoriem pamatīgi nopelnīt un to grāmatām iekļūt bestselleru jeb dižpārdokļu sarakstos, dzejnieks ir skeptisks.

Iepriekš arī to, kuri autoru darbi tiks eksportēti plašāk pasaulē, izvērtēja Latviešu Literatūras centrs. Kopš oktobra tas vairs nepastāv, un Kultūras ministrija tuvākajā laikā izsludināšot konkursu šo funkciju pārņemšanai.

Iespējams, ka nākotnē Literatūras centra funkcijas pārņems Rakstnieku savienība kopā ar Starptautisko rakstnieku un tulkotāju māju, bet tas būs zināms pavasarī. Ministrijā uzskata, ka šādi varētu izveidoties veiksmīgāks modelis. Rakstnieku savienībā saka – jau iepriekš bijušas diskusijas, ka esošā sistēma jāmaina.

Paši literāti ir noraizējušies, kā tālāk pēc Literatūras centra slēgšanas tiks organizēta darbu izvēlēšanās valstiskā līmenī. Nora Ikstena, kuras darbi iepriekš tulkoti zviedru, dāņu un pat hindi valodā, e-pasta sarakstē norāda, ka savulaik Latvijas Literatūras centrs tika izveidots grūtos, neiespējamos apstākļos. Diemžēl tas beidzies ar skumju noti. Kārlis Vērdiņš ir vēl skarbāks.

Kārlis Vērdiņš, dzejnieks

Literatūras centrs 2002. gadā tika nodibināts tieši tāpēc, ka Rakstnieku savienība absolūti nespēja veikt savas ārlietu funkcijas. Tā vietā, lai organizētu latviešu darbu popularizēšanu, viņi nebija spējīgi toreiz pat uz e-pastiem atbildēt.

Literāti uzskata, ka jaunā sistēma varētu radīt vēl lielāku sajukumu, jo koordinēšana būs sadrumstalota pa vairākām organizācijām, kurām varētu pietrūkt pieredzes.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas