Visā Latvijā mērīs radona līmeni gaisā un ūdenī

0 komentāri

Visā Latvijā mērīs radona līmeni – tiks pārbaudīts gan dzeramais ūdens, gan gaisa kvalitāte mājsaimniecību iekštelpās. Šīs radioaktīvās gāzes pārlieka koncentrācija negatīvi ietekmē cilvēka veselību. 

Radons ir gāze, kas sastopama zemes dzīlēs, un tā veidojas neatkarīgi no cilvēka darbības. Kā jebkura radioaktīva viela, tā var atstāt ietekmi uz cilvēka veselību.

Eiropas Komisijas (EK) direktīva paredz pievērst pastiprinātu uzmanību šiem dabiskajiem starojuma avotiem, tostarp radonam.

Taču, kā atzīst speciālisti, Latvija patlaban Eiropas radona kartē ir balts plankums. Runa ir par šīs radioaktīvās vielas koncentrāciju gan iekštelpās, gan dzeramajā ūdenī.

Arī Radiācijas drošības centrā norāda, ka tālajos 90. veikti radona mērījumi, kas problēmu neuzrādīja. Bet arī toreiz – līdzīgi kā ar dzeramā ūdens mērījumiem – visu valsti neaptvēra, turklāt tas bija sen un patlaban jau mērījumu metodes atšķiras.

Radona līmeni mēra ar speciālu mērierīci, ko novieto iekštelpās, piemēram, guļamistabā.

Arī radona klātbūtni dzeramajā ūdenī pārbaudīs visā Latvijas teritorijā, paraugus ņemot no 160 urbumiem.

Speciālisti ar jaunākiem datiem cer pierādīt, ka Latvijā radona piesārņojuma problēma nav. Līdz ar to visticamāk šis būtu vienreizējs pasākums bez regulāra monitoringa gadu no gada.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas