Leģendāra Latvijas cūku šķirne var izzust Āfrikas cūku mēra dēļ

0 komentāri

Ulmaņlaiku Latvijas lepnums  cūku šķirne ”Latvijas Baltā”, Āfrikas Cūku mēri var nepārdzīvot. Reiz plaši eksportētās cūkas tagad Latvijā palikušas vien divās fermās un abas atrodas Āfrikas cūku mēra skartajā zonā.

Cūku novietņu saimnieki  ar bažām gaida Pārtikas un veterinārā dienesta inspektorus, kuri lems – izkaut vai saglabāt atlikušās – reiz tik populārās Latvijas Baltās cūkas.  Latvijas Baltā ir mūsu cūku šķirne, kas Latvijā reiz bija tik izplatīta, ka pietika vietējam un arī eksporta tirgum. Tagad šīs cūkas atrodas uz izzušanas robežas. Saimniecībā SIA ”Druva”, kas ir vienīgā ferma, kur audzē šķirnes ”Latvijas Baltā” sivēnus ar bažām gaida Pārtikas Veterinārā dienesta inspektorus. SIA ”Druva”, zootehniķe atzīst, ka ar asarām acīs gaida kas notiks tālāk.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Vēl pirms desmit gadiem Latvijā vietējās šķirnes cūku bija desmit reizes vairāk. Pamazām to skaits kritās, jo tā kā tās nobarojas salīdzinoši lēni, lielās saimniecībās tās audzēt nav rentabli. Pēdējais krasākais samazinājums bija pirms pieciem gadiem, kad Latvijā plosījās cūku slimība – bruceloze un lielāko daļu cūku nācās izkaut.

Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja norāda, ka šķirnes cūkas ”Latvijas Baltā” iecienītas ir piemājas saimniecībās. Tas vai mūsu valsts kādreizējais lepnums neizzudīs tagad atstāts cūkkopju ziņā.

Abu saimniecību vadība, kur audzē Latvijas Baltās, lai izvairītos no cūku izkaušanas ir nolēmušas ievērot biodrošības noteikumus. Tomēr, nākas atzīt, ka tas nenākas vienkārši. Lielas bažas sagādā tas, ka kūtī nedrīkst pat mušas būt, jo arī tās pārnēsā Āfrikas cūku mēri. Ja slimība iekļūs šajā saimniecībā, visas cūkas nāksies izkaut.

Zemkopības ministrijā apliecina, ka šķirne ”Latvijas Baltā” jau ilgāku laiku ir uz izzušanas robežas, taču kā to paglābt nav izlemts, un nekāds sēklas materiāls nav saglabāts. Kaut kad nākotnē ministrijā cer, ka izdosies rast līdzekļus iesaldēt ”Latvijas Baltā” kuiļa sēklu spermas bankā. Taču ātra risinājuma nav, ierēdņi gaida iniciatīvu no cūkkopjiem.

Cūku šķirne ”Latvijas Baltā” ir izturīga un maz prasīga, ēd teju visu ko dod, tai ir biezāka speķa kārta un tas gaļa ir ļoti garšīga. Tā salīdzinoši lēni aug, bet reti slimo, taču Āfrkas cūku mēri tā nespēj pārciest.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas