Pretvēža zāles, kosmosa joma un robotika – Latvijas zinātnieki var, uzskata Spārītis

0 komentāri

Latvijas zinātnieki ir spējīgi sniegt nozīmīgus atklājumus pasaulei. Pēdējais plašāk izskanējušais atklājums ir pretvēža zāļu viela, kas tika atklāta Organiskās sintēzes institūtā, taču Latvijai ir potenciāls arī kosmosa un robotikas, kā arī citās nozarēs, intervijā raidījumam 900 sekundes atzina Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis.

”Tiesa gan, milzīgās investīcijas, kas vajadzīgas, lai sāktu ražošanu, ir tas, kam mūsu budžets nespēj pārkāpt pāri,” viņš sacīja.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Jau iepriekš ziņots, ka Organiskās sintēzes institūtā izgudrotās pretvēža zāles tiks ražotas Dānijā, kuras kompānija investējusi zāļu izstrādē, izmantos arī ASV, un jauno zāļu patents piederēs kādai Dānijas kompānija Topotarget, kuras kasē ripos arī nauda no zāļu pārdošanas. Topotarget zāļu izstrādē, kas notika Latvijā, varētu būt investējusi vairākus desmitus miljonus eiro. Organiskā sintēzes institūta vadība nekautrējas apgalvot, ka Latvijai šis ir vēsturisks notikums.

Latvijas Zinātņu akadēmijas vadītājs O. Spārītis norāda, ka zāļu ražošana nav vienīgā joma, kur Latvijas zinātnieki var sniegt pienesumu pasaules zinātnē. Proti, Latvijas izgudrojumi tiek augstu vērtēti arī, piemēram, robotikā un arī kosmosa zinātnē.

”Mūsu zinātnieki var nest peļņu robotikā, un jau tagad viņi gūst pasaules konkursos pirmās vietas. Taču šie izgudrojumi paliek laboratorijā, jo šos izgudrojumus ar reklāmas vai ražošanas spēku Latvijas nespēj iznest pasaules tirgos,” norādīja O. Spārītis. Kā piemēru viņš min Vācijā, Drēzdenē, veiktus robotikas izgudrojumus, kas faktiski nav tik advancēti kā Latvijas izgudrojumi, taču ar finansiālu atbalstu šie izgudrojumi nonāk ražošanā.

Tāpat O. Spārītis skaidroja, ka Latvijas ”valdība apsmaida šeit veiktos kosmosa pētījumus”, taču, lai arī Latvija nevar šajā jomā sacensties ar tādām valstīm kā, piemēram, ASV, Latvijas zinātnieki arī kosmosa izgudrojumu jomā var sniegt nozīmīgus atklājumus.

Skaties video!

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas