VDK izpētes komisija gadu pavadījusi, cīnoties ar birokrātiju, nevis nodarbojoties ar pētniecību

1 komentārs

Nevis pētniecība, bet cīņa ar politiķiem un birokrātiju. Tā gadu pēc izveides var raksturot līdzšinējo Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu izpētes komisijas darbu. Valdība joprojām nav piešķīrusi nevienu eiro centu Latvijas vēstures tumšāko lappušu pētniecībai, tāpēc darbs tā arī nav sācies, trešdien vēstīja raidījums LNT Ziņas.

Komisijai darbs jāpabeidz līdz Latvijas simtgadei 2018. gadā, taču zinātniekiem rezervētā nauda tā arī nav piešķirta, un gads pagājis, komisiju svaidot no vienas pārraudzības iestādes uz otru.

Sākotnēji komisiju izveidoja Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), taču vēlāk valdība to lēma nodot Tieslietu ministrijai (TM). Abām pusēm radās domstarpības, un komisiju paņēma atpakaļ Izglītības ministrija ar noteikumu, ka pārraudzība būs deleģēta Latvijas Universitātes Vēstures institūtam. Taču pie institūta komisija tā arī nav nonākusi – it kā juridisku šķēršļu dēļ, norādīja raidījums.

VDK dokumentu izpētes komisijas priekšsēdētājs Kārlis Kangeris gadu pavadījis nevis nodarbojoties ar pētniecību, bet cīnoties ar politiķiem un birokrātiju, par to nesaņemot algu.

“Pētniecība nav sākusies. Absurds jau ir principā, un, ja mēs skatāmies uz cēloņiem, uz iemesliem, tad jāskatās būtībā uz visu politisko sistēmu,” vērtēja Kangeris.

Joprojām arī neesot atrisināts jautājums par to, vai un kā zinātnieki varēs piekļūt tiem slepenajiem VDK dokumentiem, kas atrodas Satversmes aizsardzības birojā (SAB). Tur glabājas arī tā dēvētie čekas maisi. SAB priekšnieks Jānis Maizītis esot teicis, ka būtībā laistu pētniekus klāt, ja viņi kļūtu par SAB darbiniekiem.

IZM norāda, ka pašlaik jautājums par nodošanu un rezervēto 250 000 eiro piešķiršanu, lai darbs beidzot varētu sākties, ir atrisināts. Esot sagatavots attiecīgs rīkojuma projekts, ko virzīs apstiprināšanai valdībā.

“Es domāju, ka mēs šodien esam atraduši to vienu variantu, kā varētu šo finansējumu līdz institūtam nodot. Cerams, ka tas strādās. Es domāju, ka valdība varēs ātri arī šo lēmumu pieņemt,” vērtēja IZM Valsts sekretāra vietniece Agrita Kiopa.

VDK dokumentu izpētes komisijai nav pat piešķirtas telpas, tāpēc, lai svinētu komisijas pastāvēšanas gada jubileju un pārrunātu turpmākos darbus, zinātnieki šodien tikās bārā ”Ezītis miglā”, norādīja raidījums.

Tikmēr pievērsties tam, lai zinātnieku komisija beidzot sāktu strādāt, šodien solīja valdības vadītāja Laimdota Straujuma. Viņa pauda asu kritiku līdzšinējam ministriju darbam, kas novedis pie tā, ka pētniecība nav sākusies.

“Es esmu ļoti neapmierināta ar TM un IZM rīcību šajā jautājumā. Pēdējos mēnešos tas varbūt sakarā ar citiem notikumiem no mana redzesloka nedaudz aizgājis. Tagad prezidentūra ir pagājusi. Manuprāt, tas ir pilnīgi nepieņemami, kā tagad notiek process. Tas pat ir smieklīgi, kā tas virzās šobrīd,” vērtēja Straujuma.

1 komentārs

TOP komentāri

  • Mnde
    0

    Mnde

    Iespējams, ka es kļūdos, bet nu jau pat pilnīgi neaizdomīgiem prātiem sāk šķist, ka kādai grupai cilvēku galīgi negribās lai šī komisija uzsāktu produktīvu tiešo uzdevumu - izpēti...

    16.07.2015 08:48

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas