Uzzini, cik patiesībā dzīvībai bīstamas ir ekonomiskās spuldzes?

19 komentāri

TV3 raidījums Bez Tabu saņēmis vēstuli no kādas skatītājas, kura, lai samazinātu kārtējo rēķinu par elektrību, dzīvesvietā nu izmanto tikai tā saucamās ekonomiskās spuldzes, un šo rīcību viņa sāk nožēlot.

”Redzēju dokumentālo filmu, kurā bija diezgan baisa informācija par to, ka ekonomiskajās spuldzītēs ir dzīvsudraba tvaiki. Ja šīs spuldzes saplīst, tad māja vairs neesot apdzīvojama, nemaz nerunājot par ietekmi uz cilvēka veselību. Vai tiešām mēs sēžam uz bumbas ar laika degli,” vaicā skatītāja.

Raidījums Bez Tabu devās noskaidrot, cik bīstamas veselībai patiesībā ir ekonomiskās spuldzes.

Zināms, ka ekonomiskās spuldzes satur dzīvsudrabu. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesore Kristīne Bērziņa norāda, ka dzīvsudrabs spuldzēs veido magnētisko, ķīmisko reakciju, kuras rezultātā rodas elektromagnētiskais starojums, kas pēc tam tiek pārveidots redzamajā gaismā.

Visiem labi zināmajās kvēlspuldzēs gaisma veidojas, degot kvēldiegam, turpretī ekonomiskajās spuldzēs gaisma rodas, notiekot gāzizlādei.

”Protams, saplīstot spuldzei, ir jāievēro drošības pasākumi,” stāsta RTU profesore.

Sertificēta arodslimību ārste Maija Eglīte atgādina, ka dzīvsudrabs ir ļoti bīstams materiāls.

”Dzīvsudrabs ir ļoti toksisks metāls, varētu teikt, ka tā ir viena no toksiskākajām ķīmiskajām vielām. Ieelpojot dzīvsudraba tvaikus, cieš nervu sistēma. Dzīvsudrabs ir nervu sistēmas inde,” piebilst ārste.

RTU profesore piebilst, ka gadījumā, ja tomēr ekonomiskā spuldze saplīst, svarīgi ir kārtīgi izvēdināt telpas un savākt visas lauskas. Galvenais atcerēties, ka dzīvsudraba atkritumus nekādā gadījumā nedrīkst izmest miskastē vai noskalot podā.

Tāpat der zināt, ka izdegušās spuldzes jāizmet tam īpaši paredzētās vietās.

Skaties video!

19 komentāri

TOP komentāri

 • coss
  +2

  coss

  Muļķības. Indīgi ir dzīvsudraba savienojumi un tvaiki nevis pats metāls. Ja saplīst spuldzīte, dzīvsudraba piliens ļaunumu nenodarīs.

  20.02.2015 11:11

 • EJIET N.
  +1

  EJIET N.

  ko var tik tuikshi kaartejo reiz d./.st!!!! nu tad pasakiet, kaada hu%%ja peec vinas tiek razhotas, ja jau jaaiet tgd un jaapakaraS DEEL 1 SAPLEESTAS SPLUDZES???
  par seehsnaas paniku to aarsti vajag atlaist un izblameet pa visu laateju

  01.04.2017 22:27

 • kice
  +1

  kice

  ”Dzīvsudrabs ir ļoti toksisks metāls, varētu teikt, ka tā ir viena no toksiskākajām ķīmiskajām vielām. Ieelpojot dzīvsudraba tvaikus, cieš nervu sistēma. Dzīvsudrabs ir nervu sistēmas inde,” piebilst ārste.

  Tad gribētos noskaidrot, kāda suņa pēc dzīvsudrabu pievieno VISĀS vakcīnās !!!

  21.02.2015 18:29

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas