Uz Mežaparka estrādes skatuves bija divreiz vairāk bērnu, nekā ieteicams

5 komentāri
Uz Mežaparka estrādes skatuves bija divreiz vairāk bērnu, nekā ieteicams
FOTO: LETA

Aizvadīto XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncertā Mežaparka estrādē uz skatuves bija divreiz vairāk bērnu, nekā rekomendēts būvinženieru drošības atzinumā, vēsta žurnāls Ir.

Kā stāstījis “Rīgas mežu” valdes loceklis Edgars Vaikulis, izstrādātais drošības atzinums paredzēja, ka estrādes tribīnes var uzņemt 6000 cilvēku, bet šo rekomendāciju organizatori pārkāpuši uz pusi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Vaikulis sacīja, ka sabiedrība kā estrādes apsaimniekotājs veica tās ietilpības pārbaudi un attiecīgo atzinumu vasaras sākumā nosūtīja gan Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku organizatoriem, gan arī astoto Ziemeļu un Baltijas valstu dziesmu svētku organizatoriem, kā arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD). Turpmākās darbības bijušas organizatoru ziņā, skaidroja Vaikulis.

Dziesmu un deju svētku sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Vasiļjeva skaidrojusi, ka “svētku rīkotājs jau vairākus svētkus pēc kārtas kā maksimālo dalībnieku skaitu tribīnēs izvieto 12 500 personu, ņemot vērā faktu, ka bērna vidējais svars ir gandrīz uz pusi mazāks nekā pieaugušā cilvēka”.

Lai arī citos Skolēnu dziesmu un deju svētkos nekas no pārblīvētības nav noticis, ir grūti noteikt robežu, aiz kuras nelaime nav izbēgama. “Būvtehniķi vienmēr paredz drošības rezervi. Ja pārkāpjam drošības rekomendāciju par 5%, visticamāk, nekas ļauns nenotiks. Taču, ja pārkāpjam par 50%, es vairs nevaru garantēt, ka viss būs kārtībā,” skaidrojis Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) docents Aigars Ūdris, viens no sagatavotā drošības atzinuma autoriem.

Būvinženieris vērsis uzmanību, ka saistībā ar bērnu daudzumu estrādē nedarbojas tikai kritērijs par svaru, jo teorētiski iespējams projektēt arī konstrukciju, kas var izturēt 120 cilvēkus uz kvadrātmetru. Rēķinot, cik cilvēku drīkst atrasties tribīnēs, jāņem vērā vairāki aspekti, arī tas, cik daudz vietas nepieciešams vienam cilvēkam.

Kā skaidrojis Ūdris, pasaules prakse nosaka, ka uz vienu cilvēku tiek rēķināti 50 centimetri. Ņemot vērā, ka tribīnēs atrodas bērni, nevis pieaugušie, ir iespējams piekāpties par pieciem centimetriem. Organizatori tribīnēs katram bērnam bija paredzējuši vēl mazāk vietas – 35 centimetrus, kas ir nedaudz vairāk kā A4 papīra lapa.

Šāda pārblīvētība var radīt vairākus riskus, stāstīja Ūdris. Ja katram cilvēkam ir 50 centimetri vietas, tad ārkārtas situācijā viņš spēj operatīvi šo vietu pamest. Ar katru samazināto centimetru situācija lavīnveidīgi kļūst arvien bīstamāka. Ja rastos vajadzība, pie cilvēka būtu apgrūtinošāk piekļūt mediķiem vai drošības iestāžu darbiniekiem.

No pārblīvētajām tribīnēm izriet arī nākamais būtiskais drošības pārkāpums – koristi bija sastājušies ieplānotajās evakuācijas ejās, ko var pamanīt visos videoierakstos un fotogrāfijās – bērni stāv nepārtrauktās rindās. Mežaparka estrāde ir vēdekļveidīga, tāpēc atšķiras skaits, ik pēc cik cilvēkiem nepieciešama eja, bet, aptuveni spriežot, ejai bija jābūt ik pēc 15 cilvēkiem.

“Ja kādam dalībniekam kabatā būtu bijusi plaukšķene, kāda reakcija būtu apkārt?” retoriski vaicājis Ūdris. “Ja ir evakuācijas ejas, to var absorbēt, jo cilvēkiem ir, kur pamukt. Bet, ja ir liels pūlis, cilvēki nevar atkāpties, sākas panika.”

Mežaparka estrādes būvtehniskās drošības izvērtējums un rekomendācijas tika sagatavotas aptuveni mēnesi pirms XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Latvijas Būvinženieru savienības SIA “LBS-Konsultants” to izstrādāja pēc Mežaparka estrādes pārvaldnieka SIA “Rīgas meži” lūguma.

Kā ziņots, XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku organizatori uzskata, ka bijis izdarīts viss, lai svētki būtu droši.

Jau ziņots, ka sestdienas vakarā, kad Mežaparka estrādē notika XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta ģenerālmēģinājums, daudziem dziedātājiem kļuva slikti un viņi paģība. Mediķi slimnīcā nogādāja 17 bērnus. Ņemot vērā minēto, izglītības un zinātnes ministre naktī nolēma atcelt nākamajā dienā paredzēto svētku gājienu, tomēr realitātē gājiens notika un dalībnieki tajā devās brīvprātīgi.

Svētku organizatoriskos aspektus plānots izvērtēt divu nedēļu laikā.

5 komentāri

TOP komentāri

 • llll
  +3

  llll

  Svētki jau ,protams, skaisti, bet ja notiktu lielāka nelaime, tad atkal meklētu vainīgos - projektu vadītājus, būvdarbniekus u.t.t. NEVIENS nebūtu vainīgs.

  16.07.2015 19:47

 • MODELE
  +3

  MODELE

  un kas par to atbild, ka tika riskēt ar bērna dzīvībām......vai Bērziņas kundze par to neatbildēs.........kur skatās drošības pārstāvji

  16.07.2015 19:42

 • llll
  +2

  llll

  Svētki jau ,protams, skaisti, bet ja notiktu lielāka nelaime, tad atkal meklētu vainīgos - projektu vadītājus, būvdarbniekus u.t.t. NEVIENS nebūtu vainīgs.

  16.07.2015 19:48

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Vasara nozīmē sauli, karstumu, košus tērpus un aizvien mazāk un mazāk laika, lai pagūtu parūpēties par to, lai šajā laikā mūsu izskats būtu tiešām veselīgs un pievilcīgs. Tā ir tiesa – vasarā mūsu āda saskaras ar ļoti daudziem izaicinājumiem: karsto sauli, sāļo jūras ūdeni un pilsētas piesārņojumu, tāpēc rūpes par ādu vasaras sezonā ir visnotaļ būtiskas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas