Tūrsa: Situācija Latvijā ir krietni uzlabojusies

0 komentāri

Triju dienu vizītē Latvijā ieradusies Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas Augstā komisāre mazākumtautību jautājumos Astrīda Tūrsa. Viņasprāt, situācija kopš 1990. gadiem esot krietni uzlabojusies. Pieaudzis valsts valodas pratēju skaits, kā arī iespējas iegūt pilsonību.

Vienlaikus, 300 tūkstošus plašais nepilsoņu skaits paliek par spēcīgu instrumentu, ko, kritizējot Latviju, izmanto Krievija.

Dažādus cilvēktiesību un nacionālo minoritāšu aizstāvju pastiprinātā redzeslokā Latvija atradās 1990. gados. Īsi pēc valsts neatkarības atgūšanas pastāvēja šaubas, vai netiks ierobežotas krievvalodīgo tiesības.

Kopš tā laika naturalizācijas kārtībā pilsonību ieguvuši ap 150 tūkstošiem cilvēku, taču gandrīz divtik joprojām ir ar nepilsoņa pasi.

Kritika vai pārmetumi par šo disbalansu no EDSO augstās pārstāves mazākumtautību jautājumos, ierodoties vizītē Latvijā, neizskanēja – būt vai nebūt par pilsoni ir personīga izvēle. Galvenais, lai nav šķēršļu.

Tam, ka progress ir, piekrīt Latvijas Cilvēktiesību centrā, norādot uz valsts valodas pratēju dinamiku. Neatkarību atgūstot, to pārvaldīja tikai katrs ceturtais krievvalodīgais, tagad attiecība ir apgriezta.

Krievijas faktors neizpalika arī augstās komisāres sarunā ar Edgaru Rinkeviču. Minoritāšu it kā sliktais stāvoklis Latvijā nereti tiek izplatīts no Krievijas amatpersonu puses. Ar televīzijas kanālu starpniecību izplatītie viedokļi parādās pašā Krievijā un ārpus tās, radot iespaidu par tautiešu apspiešanu.

No Rinkēviča sacītā noprotams, ka Krievijai tagad pašai jāparaugās uz  sevi – un kā tiesības tiek ievērotas Krimā.

Latvijas apmeklējuma laikā augstā komisāre plāno tikties ar plašu loku citu amatpersonu un nevalstisko sektoru pārstāvjiem, kā arī apmeklēt galvenokārt krievvalodīgo apdzīvoto Daugavpili.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas