Tiesā nonākusi cietsirdīgā Centrālcietuma slepkavības lieta; cietumu sistēma joprojām kā padomju laikos

0 komentāri

Tiesā nupat nonākusi lieta par sevišķi cietsirdīgu slepkavību Rīgas Centrālcietumā. Turklāt to pastrādājuši nevis cietumnieki, bet gan uzraugi, kuriem būtu šādi gadījumi jānovērš. TV3 Ziņu aptaujātie eksperti norāda, – cietumu sistēma joprojām darbojas kā padomju laikos, tomēr fakts, ka šajā gadījumā celtas apsūdzības, nevis lieta noklusēta, varētu liecināt par pārmaiņām.

Pagājušā gada septembrī Rīgas Centrālcietumā gāja bojā kāds ieslodzītais. Tas bija Somijā par narkotiku pārvadāšanu notiesātā Rolanda Priverta brālis, kurš gaidīja izdošanu Somijas varasiestādēm par tādu pašu noziegumu. Par šo gadījumu informāciju saņēma bijušais Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbinieks, tagad Saeimas deputāts Kārlis Seržants. Viņš zina stāstīt, ka ieslodzītais panikas lēkmē izrāvies no cietumsargu rokām un meties bēgt pa gaiteni. Viņa aizturēšana notikusi ārkārtīgi neprofesionāli. Principā bēglis nevis savaldīts, bet nosists.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

”Tur bija acīmredzams, ka bija ilgu laiku sists ar stekiem. Un tas tikai parāda, ka ir atsevišķiem uzraugiem absolūta neprofesionalitāte, ka viņi nemāk pielietot speciālos paņēmienus, ka tikai ar piekaušanu mierina. Nu gods un cieņa IeVP priekšniecei, kura tomēr deva šai lietai virzību,” stāsta Seržants.

Viņš piekrīt, ka šis gadījums kārtējo reizi apliecina traģisko situāciju Latvijas cietumu sistēmā, bet fakts, ka šis gadījums ticis izmeklēts un nonācis līdz tiesai, liecina par pozitīvām izmaiņām. Nupat ar apjomīgu pētījumu par problēmām Latvijas cietumos klajā nācis arī pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica. Tā vadītāja gan norāda, – cietumi joprojām iestrēguši Padomju Savienības laikā, un tam, ka vardarbība tajos tiktu pilnvērtīgi izmeklēta, netic ne paši ieslodzītie, ne eksperti.

Viņa atzīst, ka tas, kas varētu ienest patiesus uzlabojumus šajā sistēmā, ir jau ilgu laiku gaidītā jaunu cietumu celšana, kā arī to personāla nomaiņa. Jāpiebilst, ka ļoti paškritiska ir arī Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure. Konkrēto gadījumu iestāde gan nekomentē, bet Spure atzīst, ka problēmas ar personālsastāvu ir lielas. Darbinieki esot demoralizēti, viņu algas joprojām nav atgriezušās pirmskrīzes līmenī, nav arī iespēju viņus pilnvērtīgi apmācīt.

Arī darba apstākļi esot slikti – praktiski visi līdzekļi, kas cietumu remontiem pēdējos gados bijuši pieejami, novirzīti nevis darba vides sakārtošanai, bet ieslodzīto sadzīves apstākļu uzlabošanai, lai mazinātu nemitīgo zaudējumu straumi Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas