Straujā nepilsoņu skaita samazināšanā saskata iespēju Saskaņai audzēt elektorātu

0 komentāri

Latvijā atkal aktualizējies nepilsoņu jautājums, par kura risinājumu saskaņā ar neoficiālo informāciju interesējas arī ASV, taču straujā nepilsoņu skaita samazināšanā tiek saskatīta arī iespēja strauji audzēt Saskaņas un Tatjanas Ždanokas vadītās Latvijas Krievu savienības elektorātu.

Par to svētdien vēsta raidījums LNT Ziņu TOP 10.

Tam, ka līdz strauja nepilsoņu skaita samazināšana strauji palielinātu šo elektorātu, piekrīt politologs, Latvijas Universitātes asociētais profesors Ivars Ījabs.

“Es domāju, ka Amerikā ļaudis tīri labi saprot to, tieši tāpat kā Briselē, ka, no vienas puses, varbūt tā nenaturalizēto nepilsoņu daļa ir kaut kāds abstrakts potenciāls drauds. Bet tur saprot arī to, ka tāda pēkšņa pilsoņu loka paplašināšana ir ne mazāks drauds,” komentēja Ījabs.

Bažas, ko rada lielais nepilsoņu skaits, saistīts ar kaimiņvalsti Krieviju. Nepilsoņi nevar piedalīties politiskajā procesā – ne kandidēt vēlēšanās, ne vēlēt paši -, taču statusam ir bonuss – iespēja ceļot uz Krieviju bez vīzas. Un tas ir jautājums par drošību un to, ka nepilsoņus savā labā var izmantot un izmanto Krievija.

Komentējot ASV intereses, Ījabs norāda, ka amerikāņi visu laiku ir bijuši mēreni ieinteresēti par nepilsoņu problēmu un Latvijas politikā dominējošo nošķīrumu starp latviešiem un krieviem, un, iespējams, kāds tur arī apsver iespēju kaut kā mīkstināt naturalizācijas nosacījumus vai kaut kā to problēmu risināt. Taču, viņaprāt, nevajadzētu iedomāties, ka ASV ir kaut kas līdzīgs PSRS vai Krievijas Federācijai.

ASV vienmēr ir bijusi ļoti svarīga cieņpilna attieksme pret valstu suverenitāti, kas nozīmē, pat ja kaut kas tamlīdzīgs virzīsies, tas nebūs tā, ka to vienkārši nolaidīs no augšas un mums būs tas jāpilda. Tas būs demokrātisks process, kurā tik pat labi ir iespējams arī negatīvs rezultāts, uzskata Ījabs.

Lielā nepilsoņu skaita problēma apspriesta arī Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa vadītajā Latvijas Simtgades padomē, kurā darbojas arī eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Tomēr viņa ir pārliecināta, ka šo jautājumu līdz simtgadei nav iespējams atrisināt, turklāt viņa idejai par nepilsoņa statusa likvidēšanu vispār saka kategorisku “nē”.

Mēs tagad gribētu aicināt visus turpināt darīt šo darbu, bet ne tikai līdz simtgadei. Līdz kamēr būs Latvijā tik tiešām nepilsoņu skaits sarucis aizvien vairāk un vairāk. Domai un mērķim es piekrītu, bet es nedomāju, ka mēs tagad divos gados paveiksim to, ko mēs neesam paveikuši 26 gados. Mēs esam daudz darījuši, lai Latvijas pilsonību padarītu gan atraktīvāku, gan pieejamāku, lai viņu iegūtu. Bet saprotiet – zirgu var pievest pie upes, bet dzert viņu piespiest nevar, norādīja eksprezidente.

Vairuma parlamentā pārstāvēto partiju pārstāvji par naturalizācijas kārtības atvieglošanu izteikušies skeptiski, bet par radikālāko risinājumu, pilnīgu nepilsoņu institūta likvidēšanu, nopietna līmeņa diskusiju neesot bijis.

Latvijā ir 252 017 nepilsoņi, daudzi ir gados veci cilvēki. Naturalizācijas kārtībā kopš 1995.gada Latvijas pilsonībā uzņemti 143 865 cilvēki, bet pašlaik Latvijas nepilsoņu interese iegūt pilsonību ir ļoti, ļoti maza.

Latvijas pilsonības iegūšana gan nav pārāk sarežģīta jau tagad. Ir jānokārto latviešu valodas pārbaudījums, kā arī jāiemācās Satversmes pamatnoteikumi, himna un vēstures pamati. Turklāt ir spēkā atsevišķi atvieglojumi sirmgalvjiem un invalīdiem un, ja vecāki to vēlas, pilsonību var saņemt visi neatkarīgajā Latvijā dzimušie nepilsoņu bērni. Tas varētu liecināt, ka vēl palikušajiem nepilsoņiem kļūt par Latvijas pilsoņiem vienkārši nav reālas motivācijas.

Video

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas