Saziņai ar irākiešu un afgāņu bērniem skolotāji izmanto Google tulkotāju un žestu valodu

0 komentāri

Diez vai Latvijas skolas būs gatavas darbam ar bēgļu bērniem, tā uzskata Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas direktors, kura vadītajā skolā šobrīd jau mācās viens bēglis un astoņi patvēruma meklētāji. Lielākās problēmas – šo bērnu ārkārtīgi zemais līdzšinējais izglītības līmenis un skolotāju nespēja komunicēt ar bērniem vienā valodā.

Irākietim Muhamedam – 12 gadu. Vajadzētu iet sestajā klasē, taču Natālijas Draudziņas vidusskolā ierādīta – trešā. Skolotāji ar puiku spējīgi runāt vāciski, jo ģimene pirms tam centās iegūt bēgļa statusu Vācijā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Bioloģijas stundā Jadigirs –Muhameda vecākais brālis. Šī ģimene, kuras četri bērni apmeklē skolu, gan vēl tikai gaida, vai maz piešķirs bēgļu statusu un neizraidīs no Latvijas. Bērnu sūtīšana skolā esot kā žests vēlmei integrēties.

Natālijas Draudziņas ģimnāzijā kopumā mācās deviņi irākiešu un afgāņu bērni no patvēruma meklētāju ģimenēm, kas šobrīd mitinās Muceniekos. Skolas direktors gan saka, – kad Latvijā tuvākajos mēnešos tiks ievesti bēgļi no Itālijas un Grieķijas nometnēm, vairāk par papildus desmit bēgļu bērniem skola nav gatava uzņemt.

Direktors arī vērtē – lai arī par bēgļu uzņemšanu Latvijā runā kopš pērnā pavasara, Izglītības ministrija novēloti attapusies sākt domāt par skolotāju sagatavošanu. Vissarežģītāk bijis ar 16 gadīgu afgāņu zēnu, kura analfabētisms nekvalificēja viņu pat pirmajai klasei.

Bioloģijas skolotāja pirms katras stundas nu jau otro mēnesi pati vaļā ver valodu vārdnīcas, lai spētu kaut cik minimālā līmenī mācīt irākieti Jadigiru. Komunikācija notiek arī ar google translate un žestiem.

Saprast mācību vielu palīdz arī klasesbiedri. Patvēruma meklētāju bērnu mācību process ir nepilnvērtīgs. Viņi ir kā izglītības eksperimenta objekti. Nav atbilstošu mācību materiālu.

Draudziņas vidusskola, kas šobrīd māca visus patvēruma meklētāju bērnus, par neadekvāti mazu sauc tos 95 eiro, ko skola saņem par katru bēgļu bērnu. Kad noņem nodokļus un tehniskās izmaksas, pašiem skolotājiem par šo papildu slodzi paliek gaužām maz.

Tikmēr Izglītības ministrija sola, – gaidāmo bēgļu bērnu spēja sazināties latviski būšot labāka, jo tūlīt pēc ierašanās viņiem būs trīs mēnešu intensīvie valodas kursi. Tāpat valsts atvēlējusi 74 tūkstošus eiro specifisku, interaktīvu mācību materiālu sagatavošanai.

Skaties video!

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas