Satraucoša statistika! Latvijā katra trešā sieviete ir cietusi no vardarbības

5 komentāri

Jaungada nakts notikumi Ķelnē, kur ieceļotāji masveidā uzbruka sievietēm, pamatoti raisīja milzīgu sašutumu visās Eiropas valstīs, arī Latvijā. Taču mazāk pamanīts ir fakts, ka ikdienu ar vardarbību sastopas tūkstošiem sieviešu tepat Latvijā, savās mājās.

Pēc statistikas datiem, trešdaļa sieviešu atzinušas, ka ir sistas vai pieredzējušas seksuālu vardarbību no sava partnera puses. Tas ir ļoti augsts skaitlis uz pārējo Eiropas valstu fona, taču speciālisti domā – tā ir arī laba zīme, jo liecina, ka sievietes nebaidās par vardarbību ziņot.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Mēs bieži vien pat neiedomājamies, ka cilvēki, kas mums paiet garām uz ielas vai ko satiekam darbā, patiesībā cieš no vardarbības vai arī paši ir varmākas.

Dati ir gana satraucoši, Latvijā katra trešā sieviete ir piedzīvojusi fiziskus vai seksuālus uzbrukumus no sava partnera.

Vidēji Eiropā no vardarbības cieš 22% sieviešu, Latvijā – 33%. Tas ir trešais augstākais rādītājs Eiropas Savienībā (ES) un speciālisti bez kavēšanās norāda – tā pie mums ir milzīga problēma.

Dīvaini varētu šķist, ka šajā antitopā kopā ar Latviju ir arī tādas labklājības valstis kā Dānija un Somija. Labklājības ministrijā norāda – aiz drūmās statistikas, slēpjas arī kas labs.

Nereti vardarbības upures uzskata, ka tā ir viņu pašu vaina, ka vīrs vai draugs viņas regulāri sit, tādēļ sievietes pat neuzdrošinās meklēt palīdzību vai vērsties policijā. Dažkārt tas beidzas traģiski.

Krīzes centrā Marta, kur upures bieži vēršas pēc palīdzības, norāda, – ja fiziskus un seksuālus uzbrukumus sievietes atpazīst, tad grūtāk ir apjaust, ka tiek piedzīvota emocionāla vardarbība, kas izpaužas pazemošanā un noniecināšanā. Vēl retāk sievietes saprot, ka pret viņām vērsta vardarbība izpaužas kā partnera vienpersoniskā kontrole pār naudas līdzekļiem līdz pat aizliegumam strādāt.

Kontrole ar laiku pāraug arī fiziskos uzbrukumos, jo varmākas agresija parasti pati no sevis nemazinās. Jau pusotru gadu Latvijā ir spēkā regulējums, kas policijai dod vairāk instrumentu, kā reaģēt uz vardarbību ģimenē – likumsargiem nu ir tiesības varmāku uzreiz nošķirt no cietušā.

Pērn bijuši 554 gadījumi, kad varmākam uz laiku liegts tuvoties upurim, turklāt tieši agresoram jāpamet kopīgais mājoklis.

Skaties video!

5 komentāri

TOP komentāri

 • mains
 • Kreze
  0

  Kreze

  Es patiešām būtu priecīga, ja uzrastos kāds, kas mani uzturētu un aizliegtu iet uz darbu...

  25.01.2016 12:11

 • Agnese
  0

  Agnese

  Ir tāds 2014.g. Eiropas Pamattiesību ağentūras veikts pētījums par visām ES dalībvalstīm, kura ietvaros aptaujātas 42 tūkst sievietes. Tajā skaitā Latvijā 1500. Tā kă dati ir un tos nevar neņemt vērā!

  25.01.2016 07:57

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas