Salaspils kodolreaktoru uzturēšanai nepieciešami teju 300 tūkstoši eiro

0 komentāri

Lai novērstu radioaktīvu atkritumu noplūdes draudus no Salaspils kodolreaktora, valstij divu nedēļu laikā jāpiešķir Latvijas Universitātei 285 000 eiro. Ja tas netiks izdarīts, universitāte draud no reaktora apsaimniekošanas atteikties.

Reaktors nedarbojas jau daudzus gadus, bet tā nojaukšanai būtu nepieciešami 5,5 miljoni eiro. Valsts šādus līdzekļus pagaidām nesola.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Pagājušā gada nogalē atklājās, ka vienā no tvertnēm, kas glabā savulaik Salaspils kodolreaktorā  izmantoto radioaktīvo ūdeni, izveidojusies sūce. Lai novērstu draudus videi, radiokatīvo ūdeni no tvertnes pārsūknēja mucās. Tagad tāpat rīkoties iecerēts arī ar otro tvertni, un līdzīgs risinājums jāapsver arī attiecībā uz reaktora galveno bāku, jo noplūde no tās izraisītu pat cilvēka dzīvībai bīstamu piesārņojumu.

Latvijas Universitāte, kas apsaimnieko reaktoru, aprēķinājusi, ka šiem darbiem šogad vajadzētu vismaz 285 000 eiro, bet katru nākamo gadu reaktora uzturēšana prasītu vēl 200 000. Tādēļ daudz racionālāk būtu graustu beidzot nojaukt.

Latvijas Universitāte Salaspils reaktora apsaimniekošanu savulaik uzņēmās, cerībā pēc radioaktīvo atkritumu aizvākšanas, to pārveidot modernā pētniecības centrā. Solījumu sakopt reaktoru valdība  ik pa laikam ir devusi jau kopš iestāšanās Eiropas Savienībā, bet tas nekad nav izpildīts. Tagad mācību iestādes pacietības mērs ir pilns un tā aprēķinājusi, ka reaktora nojaukšana izmaksātu 5 ar pusi miljonus eiro. Tomēr Vides ministrija naudu apsolīt atsakās arī tagad.

Ierēdņi skaidro, ka reaktoru varētu nojaukt par Eiropas Savienības fondu naudu vai ar Šveices finansējuma palīdzību. Tomēr pie tā būtu iespējams ķerties tikai no 2017. gada. Šobrīd skaidrības nav pat par 285 000 eiro, kas nepieciešami reaktora uzturēšanai šogad.

Valdībai par to piešķiršanu būs jālemj pēc divām nedēļām, bet, ja ministri atteiksies to darīt, Latvijas Universitāte sola lauzt līgumu par reaktora apsaimniekošanu. Tas valsti nostādītu gaužām nepatīkamā stāvoklī, jo kodolatkritumu apsmainiekošanas speciālistu Latvijā nav daudz.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas