Saeimas deputāti vērtēs likumu par čekas dokumentu zinātnisku izpēti

0 komentāri

Saeimas deputāti sākuši vērtēt jaunu likumu Valsts Drošības komitejas (VDK) dokumentu izpētei. Iecerēts, ka trīs līdz četru gadu laikā jāpabeidz čekas arhīvu zinātniskā pētniecība, un tikai pēc tam dokumenti būs pieejami publiski.

Pret speciāla VDK likuma ieviešanu iestājās opozīcijā esošās Saskaņas deputāti. Viņuprāt, čekas maisu saturs ir jāpublisko nekavējoties, bez jebkādas zinātniskas izpētes.

Jau kopš neatkarības atjaunošanas liela daļa iedzīvotāju uzskata, ka čekas maisi būtu nekavējoties jāatver. Taču vēsturnieki uzstāj uz dokumentu zinātnisku izpēti, kas atklātu, – kuri bijuši ziņotāji un kuru uzvārdi kartotēkā iekļuvuši nejauši.

Pēc asiem strīdiem ir izveidota LPSR Valsts drošības komitejas dokumentu izpētes komisija, kuras pārraudzība uzticēta Latvijas Universitātei. Taču, lai komisija varētu uzsākt darbu ir nepieciešamas izmaiņas likumos. Un Saeimas deputāti beidzot sākuši vērtēt jaunu likumu, kas nodrošinātu pilnvērtīgu VDK dokumentu izpēti.

Pret likuma nodošanu izskatīšanai Saeimas komisijās balsoja Saskaņas deputāti. Opozīcija uzskata, ka valdošie politiķi vilcina laiku, lai tikai čekas arhīvi nekļūtu publiski pieejami.

Kamēr zinātnieku un vēsturnieku komisija arhīvus pētīs, dokumenti joprojām būs slepeni. Ar likuma spēku būs noteikts arī finansējums komisijas darbam. Plānots, ka tie būs aptuveni 250 tūkstoši eiro.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas