Saeima konceptuāli atbalstījusi “nolikto atslēgu” principu padarīt par izvēles iespēju

0 komentāri

Saeima konceptuāli atbalstījusi pretrunīgi vērtēto ieceri tā saukto “nolikto atslēgu” principu ieviest kā izvēles iespēju, nevis obligātu prasību hipotekārā kredīta ņēmējam. Likumu izmaiņas steidzamības kārtībā galīgajā lasījumā plānots pieņemt nākamnedēļ. 

Pirmsvēlēšanu laikā par “nolikto atslēgu” principa ieviešanu nobalsoja iepriekšējā Saeima. Tas paredz, – ja hipotekārā kredīta ņēmējs vairs nespēj maksāt par kredītu, bankai var atdot savu mājokli un kļūt pilnībā brīvs no parādsaistībām. Bet tagad deputāti steidz to labot.

Šodien konceptuāli atbalstītās izmaiņas likumos paredz, ka “nolikto atslēgu” princips tomēr nebūs obligāta prasība. Bankām tas būs jāpiedāvā kā izvēles iespēja.

Idejas atbalstītāji uzskata, ka tas gan veicinās kreditēšanu, gan liks bankām samazināt pirmo iemaksu par mājokļa iegādi, kas tagad pieaugusi vidēji līdz 30 procentiem no īpašuma vērtības.

Taču atteikšanās no “nolikto atslēgu” principa kā obligātas prasības tiek ļoti asi kritizēta. Parlamentam tiek pārmesta padošanās banku spiedienam.

Oponenti uzskata, ka likumu izmaiņu dēļ cietīs kredītņēmēji. Viņi ir pārliecināti, ka nosacījumi mājokļa iegādei saskaņā ar “nolikto atslēgu” principu būs tik neizdevīgi, ka norma faktiski nedarbosies.

Visaktīvāk par atteikšanos no obligātā “nolikto atslēgu” principa iestājas Vienotība, tādējādi izpelnoties opozīcijas pārmetumus par strādāšanu banku, nevis iedzīvotāju interesēs.

Eļļu ugunij karstajās debatēs pielēja Vienotības deputāts Edvards Smiltēns, kurš lika saprast, ka pie lēta kredīta ticis sava amata dēļ.

Likumu izmaiņu pieņemšana tiek virzīta triecientempā, lai jaunais regulējums stātos spēkā pirmajā martā, kad saskaņā ar iepriekš lemto bija jāsāk darboties “nolikto atslēgu” principam kā obligātai prasībai.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas