Viens iedzīvotājs gada laikā vidēji izdzer 10,2 litrus absolūtā alkohola

6 komentāri

Viens iedzīvotājs gada laikā vidēji izdzer 10,2 litrus absolūtā alkohola – šādus datus prezentējusi Latvijas Ārstu biedrība. Lielais reibinošo dzērienu patēriņš un rūpes par sabiedrības veselību ir galvenais iemels idejai palielināt akcīzes nodokli ”zaļajam pūķim”. Ieceri atbalsta arī alkohola ražotāji, bet likmes celšanai jābūt pakāpeniskai.

Galvenais arguments alkohola akcīzes nodokļa celšanai ir tā lielais patēriņš un vieglā pieejamība jauniešiem. Atsaucoties uz statistikas datiem, ārstu biedrība norāda, ka viens iedzīvotājs gada laikā izdzer 10,2 litrus absolūtā alkohola. Šāds alkohola daudzums atbilst aptuveni 25,5 litriem degvīna, 204 litriem alus vai 85 litriem vīna.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Satraucoties par sabiedrības veselības problēmām, pie viena sarunu galda sēdās tie, kuri ierasti atrodas pretējās ierakuma pusēs – par nepieciešamību akcīzes nodokļa celšanu alkoholam vienisprātis ir gan ārsti, gan Veselības ministrija, gan alkohola ražotāji. Atšķiras tikai viedokļi, kā to darīt pareizāk.

Alkohola ražotāju pārstāvis arī norādīja, ka pakāpeniska likmes paaugstināšana neļaus strauji uzplaukt nelegālajam tirgum. Taču uzņēmējiem ar veselības speciālisti neizdevās vienoties, vai akcīzes palielinājums mērāms procentos vai centos par vienu litru.

Skaidrs tikai tas, ka nodokļu politikai jābūt plānveidīgai un prognozējamai, tādēļ likmes celšana iespējama ne ātrāk kā 1. aprīlī un tā jāskata kā valsts ekonomiskās un sabiedrības veselības intereses.

Paredzēts, ka būtiskākās izmaiņas skars alu ar paaugstinātu spirta saturu un dažādus alkoholiskus kokteiļus.

Ārsti rosina papildus iegūto akcīzes nodokļa naudu novirzīt veselības nozarei. Tiesa gan nākamā gada budžeta likumprojektā iekļauts pants, kas nosaka, ja akcīzes nodokļa izmaiņas stājas spēkā, iegūtos līdzekļus novirzīs izglītībai.

6 komentāri

TOP komentāri

 • ....
  0

  ....

  Jaa,gribu redzeet to,kurs izdzeera manu devu.Kaa vinam nabagam iet,ko vins dara?

  17.12.2014 23:02

 • Imant
  0

  Imant

  Tapec atdodu savu 10 l tev bus 16 jaizder.

  17.12.2014 21:51

 • Imant
  0

  Imant

  Tev taisniba es ari nedzeru tapec atdošu trucigiem.

  17.12.2014 21:49

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas