Valsts valodas centrs šogad sodus skolotājiem piemērojis trīsreiz biežāk nekā pērn

1 komentārs

Arvien vairāk skolotāju tiek sodīti par nepietiekamām valsts valodas zināšanām. Sodus Valsts valodas centrs šogad piemērojis trīsreiz biežāk nekā pērn.

Pārsvarā pārmetumus saņem gados vecāki skolotāji un Valsts valodas centrs var  ieteikt viņus arī atlaist no darba. Skolu direktori problēmu atzīst, taču uzsver, ka labus sava priekšmeta pasniedzējus neatlaidīs, pat ja viņu valodas prasmes nav teicamas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Rīgas 88. vidusskolā gan stundas, gan svētku pasākumi notiek bilingvāli. Šajā novembrī te svin dubultsvētkus – Latvijai paliek 96 gadi, bet pašai skolai – 30.

Daudzi skolotāji 88. vidusskolā strādā kopš pirmsākumiem. Viņi jau ir cienījamā vecumā. Lai saglabātu labus speciālistus, direktore licencējusi īpašas programmas. Saglabājot likumā noteikto proporciju 60 un 40% tās ļauj, piemēram, matemātikā, izskaidrot vielu krieviski, bet mājas darbus skolēni pilda latviski.

Rīgas 88.vidusskolas direktore Ņina Labada:
Ir vajadzīgs laiks. Un šodien, ja man ir jāizvēlas -skolotājs ar perfektam zināšanām latviešu valodā, un ļoti labu priekšmetu speciālistu, protams ka es izvēlēšos priekšmetu speciālistu.

Pēc direktores vārdiem, jauniem skolotājiem valodas problēma vispār nepastāv. Viņasprāt pēc gadiem 10 tā izzudīs pati no sevis. Bet pašlaik sabiedrībai neesot tiesību pastumt malā tos pedagogus, kuriem palikuši daži gadi līdz pensijai.

Rīgas 88.vidusskolas direktore Ņina Labada:
Viņam pēc 5-6 gadiem jāiet pensijā. Un tagad atnāk pēkšņi komisija un pasaka, ka viņam valodas zināšana vai tas līmenis neatbilst. Tad cilvēks 30 gadus ir atdevis skolai, viņš ļoti labs speciālists, un pēkšņi viņš ir jāatbrīvo? Tas ir viens. Otrs. Ja tiešām mēs atbrīvosim – kas būs vietā?

Pēc referenduma par krievu valodu, skolotāju valodas prasmēm atkal sāka pievērst īpašu uzmanību. Viņu valsts valodas zināšanas pārbauda gan kontroles programmas ietvaros, gan reaģējot uz sūdzībām. Inspektors nepārbauda darbu klasē  – pedagogus izsauc pa vienam un uzdod jautājumus saistībā ar viņu amata pienākumiem.  Piemēram, matemātiķim jāspēj komisijas priekšā latviski izklāstīt Pitagora teorēmu.

Ja apkopojam statistiku, sanāk, ka pedagogi tika sodīti katrā otrajā pārbaudītajā skolā. Bet īstenībā, pedagogus, kuri nepietiekoši labi runā latviski, var atrast bez maz vai katrā mazākumtautību skolā. Jautājums ir tikai par to, vai ir vēlēšanās tos meklēt

Šogad līdz 1.novembrim ir pārbaudītas 99 izglītības iestādes. Par nepietiekamu valsts valodas lietošanu administratīvi sodīti 55 pedagogi un 24 palīgi.

VVC Valodas kontroles reģionālās nodaļas vadītāja Sarmīte Pāvulēna:
Tas ir daudz. Tas ir daudz, ņemot vērā to, ka skolotājam valsts valoda ir jālieto augstākajā līmenī, nu tas ir daudz.

Par valsts valodas nelietošanu draud naudassods no 35 līdz 280 eiro. Tad tiek dots termiņš – 3-4 mēneši. Un, ja pēc atkārtotām pārbaudēm latviešu valodas zināšanas neuzlabojas, Valsts valodas centrs var rekomendēt direktoram izskatīt jautājumu par pedagoga atbilstību ieņemamajām amatam.

Latvijas izglītības vadītāju asociācijā uzskata, ka valodas problēma skolotāju vidū ir ievilkusies.

Latvijas izglītības vadītāju asociācija viceprezidente Aija Melle:
Es uzskatu, ka arī skolas direktors ir atbildīgs par to, kādi pedagogi strādā pie viņa skolā. Protams, ka nekas nenotiek uzreiz, un, šķiet, neviens nešaubīsies, ka šī norma, ka pedagogam strādājot skolā ir jāzina latviešu valoda, ir jau ļoti sen.

Problēmas sakni Valsts valodas centrs saredz krieviskajā vidē un skolotāju pašmotivācijas trūkumā. Lai gan uz atkārtotām pārbaudēm pedagogi parasti saņemas. Savukārt daudzi mazākumtautību skolu direktori 2018.gada izglītības reformu uzskata par sasteigtu. Pedagogi nespēšot kvalitatīvi pasniegt priekšmetus latviski, un pirmām kārtām no tā cietīšot bērni.

1 komentārs

TOP komentāri

  • Rudīte
    0

    Rudīte

    Ja šodien cilvēkam vēl ir 5-6 gadi līdz pensijai, tad tas nozīmē, ka tad, kad sākās šī kampaņa par valsts valodu, viņam bija ap 30. Mazliet tā kā par jaunu, lai gaidītu pensiju. Tas- atbildot uz Labadas demagoģiju. Tiesa, pastāv arī cita iespēja, ka cilvēks ir galīgi stulbs un neko nevar iemācīties, bet tad jau arī maz ticams, ka viņš ir tāds neatsverams speciālists.

    14.12.2015 12:05

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Vasara nozīmē sauli, karstumu, košus tērpus un aizvien mazāk un mazāk laika, lai pagūtu parūpēties par to, lai šajā laikā mūsu izskats būtu tiešām veselīgs un pievilcīgs. Tā ir tiesa – vasarā mūsu āda saskaras ar ļoti daudziem izaicinājumiem: karsto sauli, sāļo jūras ūdeni un pilsētas piesārņojumu, tāpēc rūpes par ādu vasaras sezonā ir visnotaļ būtiskas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas