Valsts kontrole brīdina par vējā izsviestu naudu e-parakstam

1 komentārs

Katru gadu valsts vējā izmet gandrīz 850 000 eiro, maksājot par to, lai cilvēki savas elektroniskās identifikācijas jeb ID kartes var izmantot e-paraksta likšanai. Šo iespēju gandrīz neviens neizmanto, bet, par spīti tam, izmaksas jau drīzumā plānots dubultot, brīdina Valsts kontrole.

E-pārvaldes stūrakmens

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Kad 2012. gadā Latvijā sāka izsniegt ID kartes, bija paredzēts, ka tās kļūs par elektroniskās pārvades sistēmas stūrakmeni. Ik gadus tajā ieguldot 847 000 eiro, kartes tika apveltītas ar bezmaksas e-paraksta funkciju, ļaujot cilvēkiem dažādus iesniegumus un dokumentus valsts iestādēm nodot neizejot no mājas.

Tomēr par spīti dāsnajam finansējumam, cilvēki ne par ko negribēja e-parakstu izmantot. To revīzijā secinājusi Valsts kontrole.

”Analīze liecina, ka tikai 2% no karšu īpašniekiem ir izmantojuši e-parakstu,” norāda Valsts kontroles Otrā revīzijas departamenta direktore Ilze Grīnhofa.

Ar varu nespiež

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP), kas kartes izsniedz, atzīst, ka tas tik tiešām ir maz, bet uzsver, ka ar varu cilvēkus lietot e-parakstu nevar piespiest.

”Varētu tēlaini teikt, ka mēs klientiem esam iedevuši makšķeri – vērtīgu instrumentu. Bet, diemžēl, mēs klientu vietā nevaram doties zvejot,” skaidro PMLP pārstāvis Inguss Treiguts.

E-paraksta lietošanu ar ID kartes palīdzību apgrūtina arī fakts, ka karte jāsavieno ar datoru, bet tam ir vajadzīga īpaša ierīce, kas parastam lietotājam ne vienmēr ir pieejama.

Tādēļ PMLP sola, ka no nākamā gada sāks izdot jauna tipa ID kartes, kurām šāda nolasīšanas iekārta vairs nebūs vajadzīga. E-parakstu no šīm jaunās paaudzes kartēm varēs nolasīt ar viedtālruņa aplikāciju.

Informācijas sistēmu speciālists Viesturs Šļemanovs-Plešs gan neuzskata, ka plastikāta kartes un to nolasīšana nekļūs par populāru risinājumu, jo e-parakstam ir pieejami arī ērtāki veidi. Piemēram, virtuālais e-paraksts, kam ne telefons, ne karšu lasītājs nav nepieciešams.

”Vienkārši ieeju portālā, augšupielādēju savu dokumentu, aizsūtu citiem, viņi uzliek savus parakstus, un es dokumentu saņemu atpakaļ jau pilnībā parakstītu no visām pusēm. Un nav vajadzīgs ne plastikāts, ne speciālas iekārtas, nekas tamlīdzīgs,” viņš skaidro.

Atteikties neplāno

Par spīti visam, valsts nav ar mieru atteikties no e-paraksta ID kartēs. Tieši otrādi – Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs, kaut atzīst, ka lietotāju ir par maz, risinājumu redz nevis taupībā, bet lielākos tēriņos. Tas grib ikgadējo summu palielināt līdz 1,9 miljoniem. Centra vadītājs Jānis Bokta norāda, ka piemēram, Igaunija, kura slavena ar veiksmīgo e-pārvaldi, tajā ieguldījusi pat sešas reizes lielāku summu, nekā Latvija.

Video

1 komentārs

TOP komentāri

  • Sarma Freiberga
    0

    Sarma Freiberga

    Piekrītu, ka pārāk sarežģiti sākt lietot. Es pat iegādājos to paplīgierīci (kas arī nemaksā 1 Euro), bet vienalga tālāk viss bija ļoti nesaproti, līdz ar to arī nelietoju. Ja vēlas, lai lieto daudzi, jāmācās uztaisīt vienkāršu lietošanu.

    29.05.2016 01:24

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Vasara nozīmē sauli, karstumu, košus tērpus un aizvien mazāk un mazāk laika, lai pagūtu parūpēties par to, lai šajā laikā mūsu izskats būtu tiešām veselīgs un pievilcīgs. Tā ir tiesa – vasarā mūsu āda saskaras ar ļoti daudziem izaicinājumiem: karsto sauli, sāļo jūras ūdeni un pilsētas piesārņojumu, tāpēc rūpes par ādu vasaras sezonā ir visnotaļ būtiskas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas