Vairāk nekā 95% pusaudžu līdz 16 gadu vecumam dzēruši alkoholu

0 komentāri

Latvijā alkoholiskos dzērienus līdz 16 gadu vecumam pamēģinājuši gandrīz 97% meiteņu un 95% zēnu. Satraucošs ir fakts, ka trešdaļa jauniešu šajā vecumā – teju 35%  – alkoholiskos dzērienus lieto regulāri, un pēdējā mēneša laikā alkoholu lietojuši 65% jaunieši, ziņo kampaņas Lai būtu skaidrs pārstāvji.

Aptuveni puse jauniešu alkoholu lieto riskantā veidā – izdzerot 60 un vairāk gramu absolūtā alkohola. 60 grami absolūtā alkohola atbilst piecām alkohola devām, kas ir apmēram trīs puslitra pudeles gaišā alus vai trīs puslitra bundžas sidra.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

“Diemžēl var gadīties, ka vecāki pusaudža aizraušanos ar alkoholu pamana tad, kad ir nepieciešama speciālistu – narkologa, psihiatra, ģimenes ārsta, psihologa – palīdzība,” saka kampaņas autori.

Tāpat mīts esot tas, ka no alkohola lietošanas pusaudži nemirst. “Īpaši jauni cilvēki mirst no pusaudžu organismam pārāk lielām alkohola devām. Alkohols nomāc centrālo nervu sistēmu, kas samazina sirdsdarbību, mazina asinsspiedienu un palēnina elpošanu. Samaņas zaudēšana ir organisma signāls, ka izdzertā alkohola daudzums ir sasniedzis kritisku robežu un apdraud dzīvību,” pauž kampaņas Lai būtu skaidrs pārstāvji.

“Lai gan miegs visnotaļ palīdzēs pārvarēt labāk laiku, kas organismam nepieciešams, lai attīrītos no alkohola, piedzērušo nevajag atstāt bez uzraudzības. Īpaša uzmanība jāpievērš liela alkohola lietošanas rezultātā samaņu zaudējušam, kuram ir alkohola saindēšanās, kas var apdraudēt dzīvību,” norāda zinātāji.

Viņi norāda – ja ir aizdomas, ka pusaudzis ir alkohola reibumā un viņa veselības stāvoklis pasliktinās (iestājas bezsamaņa), jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113.

Tāpat esot pierādīts, ka pusaudžiem alkohola lietošanas problēmas veidojas 2,5 reizes ātrāk nekā pieaugušajiem.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas