Vai Latvijas iedzīvotāji ir izšķērdīgi energoresursu tērētāji? CSP sāk apjomīgu pētījumu

0 komentāri

Lai noskaidrotu, cik daudz un kādus energoresursus patērē mājsaimniecības, Centrālā statistikas pārvalde (CSP) līdz marta vidum aptaujās iedzīvotājus visā Latvijā. Šādi plānots arī noskaidrot, cik lieli ir Latvijas iedzīvotāju izdevumi par siltumu, elektrību un gāzi. Cik daudz cilvēku šis pētījums skars un ko pēc tam ar apjomīgajiem datiem darīs?

Šādu pētījumu CSP atkārto ik pēc pieciem gadiem. Šajā reizē nejaušā kārtībā visā Latvijā izvēlēti 11 000 adrešu, uz kurām nosūtīta uzaicinājuma vēstule piedalīties aptaujā. Ja šāda vēstule pastkastītē nav atrasta, tad pētījumā nav jāpiedalās.

Foto

Pēc tam no iegūtajiem rezultātiem taps energobilance, un statistiķi min, ka šādi iespējams arī izmērīt, cik lielā mērā Latvija enerģētikas jomā pilda dažādas Eiropas līmeņa saistības un kāds varētu būt arī radītais vides piesārņojums.

Iepriekšējie pētījumi liecina, ka visvairāk mājsaimniecības tērē apkurei un karstajam ūdenim, un gadā izdevumi uz vienu ģimenes locekli par energoresursiem ir gandrīz 335 eiro, tas ir apmēram 30 eiro mēnesī.

Salīdzinot ar pašiem pirmajiem šāda veida pētījumiem Latvijā, jāsecina, ka nu jau vienas mājsaimniecības elektrības patēriņš ir pieaudzis vairāk nekā divas reizes. Iespējams, tas saistīts ar to, ka nu jau gandrīz katrai ģimenei ir veļas automāts, elektriskā plīts un pat vairāki televizori.

Izvaicājot vairāk nekā 10 tūkstošus cilvēku Latvijā, pie šādām atziņām nonācis uzņēmums Latvenergo kādā citā aptaujā. Tās rezultāti liecina, ka vidēji ģimenē ir vairāk nekā viens televizors, ledusskapis un pat cepeškrāsns. Tikmēr vidējais elektrības patēriņš mēnesī šobrīd varētu būt mazāks nekā 193 kilovatstundas, kas bija statistikas pārvaldes 2010. gada aptaujas secinājums.

Uzņēmumā atzinīgi vērtē šādu CSP pētījumu, jo tas iedzīvotājiem varot būt arī kā impulss, lai izvērtētu tērēšanas paradumus, savukārt uzņēmumam tas ļaujot efektīvāk plānot savus darbus un samazināt enerģijas zudumus.

Pirmo reizi aptaujas anketu varēs aizpildīt elektroniski. Tos, kuri nebūs izdarījuši līdz decembra beigām, pēc tam klātienē vai pa telefonu apjautās statistikas pārvaldes intervētājs. Provizoriskie aptaujas rezultāti būšot zināmi jūlijā, bet galējais pētījuma apkopojums būs septembrī.

Video

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas