Vai 1,5 miljonu eiro vērtais reemigrācijas plāns ir izgāzies?

4 komentāri

Saeimas deputāti un ierēdņi sākuši analizēt reemigrācijas plāna izpildi un nākotnes perspektīvas. Ekonomikas ministrijas galvenais secinājums – aizceļotāju skaits sarūk, tomēr no Latvijas joprojām aizbrauc vairāk nekā atgriežas.

Detalizētākas analīzes – cik tautiešu plāna darbības laikā ik gadu ir atgriezušies, ko viņi šeit dara un kā jūtas – nav.

Aizbraukšana turpinās

No 2000. – šā līdz 2014. gadam iedzīvotāju skaits Latvijā sarucis par 16%. Divas trešdaļas – uz emigrācijas rēķina. Kopumā šajā laikā valsti pametuši ap 238 tūkstošiem cilvēku.

Lai atbalstītu tos Latvijas valsts piederīgos un viņu ģimenes locekļus, kuri vēlas atgriezties un strādāt Latvijā, valdība pirms trīs gadiem iedarbināja reemigrācijas plānu. Plāna izpildei atvēlētais termiņš tuvojas noslēgumam un Ekonomikas ministrija secinājusi – joprojām aizbrauc vairāk nekā atgriežas.

Taču pozitīvā ziņā – aizceļo ne tik daudzi kā krīzes gados. ”Aizbraukšana ir ekonomiski motivēta. Tiklīdz Latvijā vidējais atalgojuma līmenis tuvosies uzņemošo valstu minimālās algas rādītājiem, dzimtenē atgriezīsies aizvien vairāk aizceļotāju,” uzskata Ekonomikas ministrijas Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta direktors Oļegs Baranovs. Uzziņai – pagājušajā gadā Īrijā minimālā alga bija 1462 eiro mēnesī, bet Latvijā vidējā alga – 767 eiro.

Aizdomas par naudas nelietderīgu tērēšanu

Saeimas Cilvēktiesību komisijas deputāti vērtē, ka reemigrācijas plāna izpildi ierēdņi varēja organizēt labāk. Par programmas īstenošanu esot atbildīgas vairākas ministrijas, bet informācija par to kā atgriezties – nav pieejama vienuviet.

Deputāts Artuss Kaimiņš pauda neizpratni, kādu mērķu īstenošanai iztērēti reemigrācijas programmai atvēlētie 1,5 miljoni eiro.

”Man izskatās, ka ierēdniecības aparāta uzturēšanai,” uzsvēra Kaimiņš.

Premjera partijas Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis vēlējās uzzināt konkrētu statistiku – cik cilvēku ik gadu atgriežas, ko viņi šeit dara un vai jūtas apmierināti.

”Patiesība ir skaudra. Cilvēki dzīvo un strādā ārzemēs. Vienīgais labums ir tāds, ka aizbraucēju plūsma kļuvusi gausāka,” piebilda Brigmanis. Viņš sagaida no ministrijām detalizētāku informāciju par reemigrācijas plāna izpildi. Ir arī jābūt informācijai ko vēlas paši tautieši ārzemēs.

Atgriezīsies, ja būs darbs un sociālās garantijas

Ingūnas Grases ģimene jau vairākas gadus dzīvo un strādā Lielbritānijā. Viņa aktīvi seko līdzi notikumiem Latvijā, taču par reemigrācijas plānu un tajā iekļautiem atbalsta mehānismiem viņa zina maz. Ingūnas ģimene tāpat kā absolūtais vairākums tautiešu būtu gatavi atgriezties, ja šeit būtu labi atalgots darbs un galvenais – sociālās garantijas. Tad nevajadzētu arī reemigrācijas plānu, jo stāsti par labajiem apstākļiem dzimtenē ātri sasniegtu mērķauditoriju. Tikmēr politiķi jau spriež par iespēju turpināt reemigrācijas plānu un kurai valsts institūcijai par to būtu jāuzņemas atbildība.

Video

4 komentāri

TOP komentāri

 • Lidzi
  +3

  Lidzi

  Latvijas valstsviriem butu jakaunas! Lai megina izdzivot pasi ar minimalo algu. Mana mamma sanjem 150 eiro pec nodoklu nomaksas uz rokas menesi ar stundas likmi un pilnas slodzes darbu. Kadi 700 eiro videja alga! Tas tacu ir izmiekls! Lai tacu beidz melot un izklasta pareizos skaitlus . Lai valsts viri un sievas pamegina izdzivot ar 150 eiro menesi! Lai samazina savas lielas algas un lai palielina minimalas algas stradajosiem cilvekiem un pensionariem. Nav jau brinums ka cilveki izbrauc no valsts - izbrauks vel vairak un Latvija paliks tikai begli un uzcels savu otro Siriju!

  09.03.2016 20:55

 • Es
  +3

  Es

  Kapēc ir uzraxtīta īrijas minimālā alga 1472 eiro,bet Latvijas taču minimālā bija visu laiku tikai 360 eiro.Jāsalīdzina abām valstīm vai nu minimālās vai nu vidējās.Laikam kauns pielīdzināt mazo LV minimālo Īrijas (milzīgajai)minimālajai.Tāpēc raxta Īrijas -minimālā,bet LV-vidējā.

  09.03.2016 20:22

 • Homērs Simpsons
  +1

  Homērs Simpsons

  Latvijai nevajag nodarboties ar to ko neprot darit , latvijai labak padodas radit migrantus un tā vajag turpināt ar reemigraciju lai nodarbojas junkers un merkele .

  10.03.2016 07:19

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas