Uz visiem bēgļiem Muceniekos strādā tikai viena medmāsa; pieaug bažas par viņu veselības stāvokli

6 komentāri

Pašreizējā Latvijas veselības aprūpes joma nav gatava jaunu patvēruma meklētāju uzņemšanai. Tā šodien secināja Saeimas deputāti, kuri iztaujāja atbildīgos ierēdņus par to, kurš un kādā veidā pārbauda Latvijā nonākušo bēgļu veselību.

Izrādās, piemēram, patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā Muceniekos nav neviena ārsta. Tur strādā vien medmāsiņa. Valsts institūcijas paļaujas uz atzinumiem, ko par bēgļu veselības stāvokli sniegušas tādas valstis kā Itālija vai Grieķija, kur šie cilvēki tikuši pārbaudīti pirmo reizi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Lai pārliecinātos, kā valsts tiek galā ar patvēruma meklētāju veselības pārbaudēm, atbildīgie eksperti tika izsaukti uz Saeimas komisiju. Deputāti uztraukušies, vai bēgļi, piemēram, nepārnēsā bīstamas infekcijas, kas apdraudētu ne tikai pašus, bet arī apkārtējos. Liels bija pārsteigums uzzinot, ka bēgļu izmitināšanas centrā Muceniekos, kur uzturas lielākā daļu no valstī nonākušajiem patvēruma meklētājiem, nav neviens ārsts, kas šos cilvēkus uz vietas izmeklētu.

PMLP priekšnieka vietniece Maira Roze norāda: “Šobrīd ārsta pārbaudes mums vēl nav nodrošinātas Muceniekos, jo mums vēl nav ārsts un šis te personāls. Pie ārsta tiek vests, ja personai ir sūdzības.”

Foto

Sanāk, ka pie ārsta pārbaudīties patvēruma meklētāji tiek vien tad, kad viņi paši sūdzas par veselības stāvokli vai ir saslimuši. Deputāti šādu ziņu uztvēra ar sašutumu. Robežsardzes pārstāvis gan skaidroja, ka tā gluži nav, ka valsts neko nezinot par patvēruma meklētāju veselības stāvokli. No Grieķijas pārvietotajiem obligātās medicīniskās pārbaudes veiktas jau tur, pirms došanās uz Latviju.

Mareks Hoņavko, Valsts robežsardzes atgriešanas un patvēruma meklētāju lietu nodaļas priekšnieks, stāsta: “Tātad tuberkulozes pārbaude bija veikta, ārsts viņus bija apskatījies attiecībā uz visām iespējamām infekcijas slimībām, bija veikti laboratoriskie izmeklējumi, kas vērsti pret infekcijas ierobežojumiem.”

Viņš norādīja, ka jāuzticas grieķu ārstniecības iestāžu atzinumiem un vēlreiz par jaunu pārbaudīt šos cilvēkus nav nepieciešams. Taču izrādās, šos medicīniskos dokumentus pēc būtības neviens Latvijā nevērtē.

Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks uztraucies: “Cilvēki, kas nāk no Lībijas, Afganistānas un Sīrijas, kur ir daudzas mums nepazīstamas un bīstamas slimības. Patvēruma meklētājs Grieķijā nepateiks visu slikto par savu veselību, ja viņš grib iztikt no tā reģiona. Tāpēc šis stāvoklis ir katastrofāls!”

Ražuks akcentēja, ka veselības aprūpes sistēma patvērumu meklētāju jomā turpina darboties tāpat kā pirms 15 gadiem, kad Latvijā bija vien daži desmiti bēgļu. Ražuks: “Pašreizējā stāvoklī mūsu patvērumu meklētāju un bēgļu uzņemšanas sistēma vienkārši nav gatava tiem 700 cilvēkiem, jo Muceniekos nav pieejams ārsts.”

Deputāti vienojās, ka iekšlietu un veselības ministriem nekavējoties jārīkojas, lai patvēruma meklētājus Muceniekos nodrošinātu ar ārstu. Izskanēja versija – lai atrastu mediķi, kas būtu ar mieru tur pastāvīgi strādāt, viņam algā jāsola vismaz divi tūkstoši eiro. Nometne pie ārsta varētu tikt vasarā.

Video

6 komentāri

TOP komentāri

 • Jā
  +3

  Par bēgļiem deputāti dikti sasutuši,ka tiem uz vietas nav dakteris. Bet, par tautu, kura viņus ievēlēja un maksā viņiem lielās algas -nospļaujās. Pat vēl vairāk, atļaujās eksperimentus ar cilvēku veselību un dzīvību. Tad nav brīnums, ka tauta ienīst šos migrantus, mēs savā zemē tiekam novērtēti zemāk par viņiem.

  23.02.2016 21:30

 • Bārts Simpsons
  +2

  Bārts Simpsons

  Vai tad latvija trukst vetarstu?

  23.02.2016 20:15

 • pieņēmums
  +2

  pieņēmums

  Bet bažu par medmāsiņas veselības stāvokli nav?

  23.02.2016 20:13

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Vasara nozīmē sauli, karstumu, košus tērpus un aizvien mazāk un mazāk laika, lai pagūtu parūpēties par to, lai šajā laikā mūsu izskats būtu tiešām veselīgs un pievilcīgs. Tā ir tiesa – vasarā mūsu āda saskaras ar ļoti daudziem izaicinājumiem: karsto sauli, sāļo jūras ūdeni un pilsētas piesārņojumu, tāpēc rūpes par ādu vasaras sezonā ir visnotaļ būtiskas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas