Utu un kašķa pārbaudes skolās notiek diskrētāk, taču sērga nav izzudusi

2 komentāri

Utu un kašķa pārbaudes skolās ir jāveic regulāri, mūsdienās lielu stresu rada bērnu tiesību jautājums. Ja agrāk medmāsa iegāja klasē, visus bērnus pārbaudīja, atrada inficētos, un tad par to ātri vien zināja visa skola, tad tagad skolas cenšas mazināt bērna pazemošanu, veicot šīs pārbaudes teju vai slepeni. Tiesa gan utu un kašķa izplatību tas nav samazinājis.

Ik gadu rudens un pavasaris ir laiks, kad visbiežāk uzliesmo pedikuloze un kašķis. Lai arī pēdējos gados utainību vairs valstī oficiāli neuzskaita, ārsti norāda, ka šogad bērnu vai pieaugušo skaits, kuriem ir utis, nav būtiski mainījies. Savukārt ar lipīgo ādas slimību – kašķi – saslimušo skaits šogad ir nedaudz mazinājies.

Sanita Žīgure, dermatoloģe:

Kašķis un utis ir lipīgas ādas slimības, un ar tām diemžēl sabiedrībā mēs sastopamies ne jau pirmo gadu. Cik ilgi pasaule dzīvo, tik ilgi šie zvēri ir kopā ar mums, lai cik tas būtu nepatīkami. Nav tā, ka šogad šīs nelaimes ir vairāk nekā iepriekšējos gados.

Biežākie veidi, kā bērni inficējas ar pedikulozi jeb utainību ir vienas ķemmes lietošana, pielaikojot galvassegas vai rotaļājoties. Turklāt nelūgtais ciemiņš – uts – var būt arī sabiedriskajā transportā un pat uz krēsla kinoteātrī.

Patlaban noteikumi paredz, ka izglītības iestādes vadītājam ne retāk kā reizi mācību gadā jāorganizē kašķa un pedikulozes pārbaude. Ja ir kaut mazākais signāls, ka kāds bērns kasās vai viņam ir kādas citas problēmas, skolotājiem uzreiz par to ir jāinformē skolas medmāsa.

Ārsti saka, ka mūsdienās gan kašķis, gan utainība ir viegli ārstējamas. No utīm atbrīvoties var arī mājas apstākļos. Tāpat arī no kašķa var ātri tikt vaļā, bet galvenais – tas ir jāārstē. Savukārt, lai pasargātu sevi no kašķa, bieži jāmazgā rokas, dažkārt līdz regulāra roku ieziešana ar krēmu, lai āda nav sausa un neveidojas mikroplaisas.

Plašāk par šo tematu – skaties video!

2 komentāri

TOP komentāri

 • utainais
  0

  utainais

  Man nav nekad bijusas utis gribetu izbaudit ka tas ir kad ielaiz kadus 20 kukainisus galva

  28.12.2014 14:01

 • Zane
  0

  Zane

  Tur jau tā lieta.ka diskrēti.ka tik kādu bērniņu nesizvaino.lai nepārkāpj viņa ntās tiesības...Vajag kā agrāk.vismaz 2 reiz gadā medmāsa stundas laikā pārbauda galvas.netālu esošajā pamatskolā utainās galvas izmazgā un miers.
  tāpat zinājām.ka čigānietei šad tad. tās atrada
  bet ne jau tāpēc cēlām paniku.jo kaut kā pie citiem tās radības neaizgāja. Bet ko tagad? meitenei klasē atklājuši utis.nezinu.ko viņai teica.bey gan jau kaut ko saudzīgi vai kā paziņoja.bet muns pārējo kkasrsbiedru vecākiem. iedeva zīmItes.lai prifilaktiski izmazgājam bērnu matus ar speciālu šampūnu.Ne nu mazgāju.ne kā.uzmetu acis meitas natien.bet.tā.ka utu tur nebiha.priekš jam mazgāt. Ja kādam atrod.lai aizved iznīdēt un miers!

  19.11.2014 15:03

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas