Tuvākajos 50 gados Latviju varētu sasniegt jūtamas zemestrīces, norāda seismologs

1 komentārs

2009. gads ieies vēsturē ar to, ka šajā gadā pirmo reizi seismoloģiskā stacija Latvijā fiksēja zemestrīci. Zinātnieki šobrīd noskaidrojuši, kas tolaik izraisīja šo zemestrīci, kuru bija sajutuši Mazirbes, Dundagas un Kolkas iedzīvotāji.

Ievērojamu zemes drebināšanos pirms sešiem gadiem varēja piedzīvot Kurzemes ziemeļrietumu daļā – Dundagā, Kolkā un Mazirbē. 27. jūlijā pulksten 19:48 Slīteres seismoloģiskā stacija fiksēja 3,4 balles stipru zemestrīci.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Valsts galvenais seismologs un šīs jomas entuziasts Valērijs Ņikuļins stāsta, ka citas Baltijas reģiona stacijas to nefiksēja. Izrādās, ka zemes vibrēšanu izraisīja lidmašīna, tāpēc to sauc par tehnogēnu seismisku notikumu. Nav zināms, vai tā bijusi neparastāka lidmašīna un kādā augstumā tā lidojusi. Nelielas zemestrīces jeb zemes virsmas vibrācijas notiek gandrīz katru dienu, stāsta ģeologs Ģirts Stinkulis.

Skaties foto:

Pieredzējušais seismologs Valērijs Ņikuļins to skaidro, piemēram, ar spridzināšanas darbiem karjeros, ko bieži vien arī fiksē seismoloģiskās mēriekārtas. Lai arī mūsu valstī lielāku zemestrīci par 5 ballēm teorētiski nevar piedzīvot, ir izveidota karte, kurā ieskicēts, ka tuvākajos 50 gados Latvijā ir iespējamas dabiskas zemes svārstības.

Vai, piemēram, daudz apspriestās klimata pārmaiņas ir saistāmas arī ar iespējamo zemestrīču biežumu, Dabas muzeja ģeoloģe Sanita Lielbārde skaidro, ka šie procesi dabā neesot cieši saistīti.

Tikmēr pasaulē šobrīd kā zinātnes virziens attīstās – urbānā seismoloģija. Tas esot nepieciešams, lai, piemēram, būvējot ēkas, varētu prognozēt, kā ēku ietekmēs, transporta radītās zemes vibrācijas. Piemēram, garāmbraucošs tramvajs ēkā rada apmēram tādu pašu zemes vibrāciju, kāda 2009. gadā fiksēta Slīteres stacijā.

Skaties video:

1 komentārs

TOP komentāri

  • Ināra Cimermane-64
    0

    Ināra Cimermane-64

    Lai Dievs nedod taadas briesmas!

    14.11.2015 01:47

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas