Tuvākajā laikā ES un Latvijā vairs nebūs pieejamas vakcīnas pret tuberkulozi

0 komentāri
Tuvākajā laikā ES un Latvijā vairs nebūs pieejamas vakcīnas pret tuberkulozi
FOTO: LETA

Tev noteikti jāizlasa

Tuberkulozes (TB) vakcīnas (saukta arī par BCG vakcīnu) ražotājam Statens Serum Institut ir radušās tehniskas problēmas ražošanas procesā un institūts nespēj nodrošināt vakcīnas pret TB ražošanu un piegādi Eiropas Savienībā (ES) un Latvijā. Kā norāda vakcīnu ražotājs, tehniskās problēmas vakcīnas ražošanā varētu tikt atrisinātas ne ātrāk kā 2015. gada maijā – jūnijā.

Minētā vakcīna Latvijā tiek izmantota bērnu vakcinācijai pret tuberkulozi.

Veselības ministrija (VM), Nacionālais veselības dienests un Zāļu valsts aģentūra dara visu iespējamo, lai risinātu jautājumu par TB vakcīnas nodrošinājumu Latvijā līdz ražošanas atjaunošanai Statens Serum Institut vakcīnu ražotnē.

VM un atbildīgās institūcijas veic sarunas ar citu valstu kompetentām institūcijām par iespējām patapināt nepieciešamo TB vakcīnu daudzumu no kādas citas valsts, kā arī veic sarunas ar piegādātājiem, kuri varētu piegādāt cita ražotāja TB vakcīnu.

Pēc apkopotiem datiem par TB vakcīnas atlikumu ārstniecības iestādēs, esošais vakcīnas daudzums varētu pietikt ne vairāk kā vienai līdz divām nedēļām. Atsevišķās iestādēs jau ir izveidojies vakcīnas trūkums. Tāpēc iespēju robežās tiek organizēta savstarpēja ārstniecības iestāžu apgāde ar esošajiem vakcīnas atlikumiem. Šo procesu koordinē Nacionālais veselības dienests.

Veselības nozares speciālisti atgādina, ka ar līdzīgām situācijām, kad ir bijusi traucēta vakcīnu piegāde, veselības nozare ir saskārusies jau iepriekš un, veicot visus nepieciešamos plānošanas un koordinācijas darbus, problēmu ir izdevies sekmīgi atrisināt.

Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti atgādina – ja ģimenē nav TB slimnieks, iespējamība zīdainim nonākt saskarsmē ar TB izraisītāju ir neliela. Tomēr, lai pārliecinātos, par to, ka visi, kuriem ir ciešs kontakts ar jaundzimušo, ir veseli, par profilakses pasākumiem ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu un nepieciešamības gadījumā veikt rentgenogrāfiju.

Ja ģimenē, kur ir nevakcinēts jaundzimušais, ir arī tuberkulozes slimnieks, aicinām vērsties pie ģimenes ārsta un konsultēties par profilakses pasākumiem, lai pasargātu bērnu no saslimšanas.

Tiklīdz tuberkulozes vakcīna atkal būs pieejama, ģimenes ārsts bērna vecākus par to informēs un sniegs informāciju par vakcīnas saņemšanas kārtību.

0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas