Šogad Latvijas mežos daudz rūgtu bērzlapju; baraviku sezona ātri nebeigsies

0 komentāri

Mežos šobrīd aug ļoti daudz bērzlapju, no kurām daudz sēņotāji gatavo karbonādes un sēņu mērci, taču sēņu pētniece, Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele brīdina, ka sākumā bērzlapes būtu jāpagaršo –šogad ļoti daudz bērzlapju esot rūgtas.

Skatieties video un uzziniet, cik ilga šoruden solās būt baraviku sezona un vai šāds sēņu daudzums šogad neietekmēs sēņu ražu nākamgad!

Sēņu daudzumu ik gadu nosaka meža kvalitāte un tas, kādi koki tur aug. Vietās, kur pirms pieciem gadiem bija izcila sēņu raža, tagad var nebūt nevienas sēnes. Tas iespējams, piemēram, tādā gadījumā, ja mežs pamatīgi izcirsts.

Jautāta par to, vai šā gada raženais sēņu klāsts nenozīmē to, ka nākamgad sēņotājiem nāksies būt krietni pieticīgākiem, mikoloģe I. Dāniele skaidro – ja arī nākamgad būs līdzīgi laika apstākļi, kā šoruden, tad sēņu raža būs tikpat bagāta. Silts un mitrs laiks radījis ideālus apstākļus sēnēm.

Saglabājoties līdzīgiem laika apstākļiem turpmākās nedēļas, Latvijas mežos nav gaidāms arī baraviku izsīkums.

Interesanti, ka pieaugot kopējai sēņu ražai, samazinājies to sēņotāju skaits, kas, grozā ieliekot kādu indīgu sēni, nokļuvuši slimnīcā. ”Izskaidrojums ir vienkāršs – ir pietiekami daudz labu sēņu – baravikas, apšu bekas. Cilvēkiem nav iemesla eksperimentēt un lasīt tādas, kādas viņš nepazīst vai kuras var būt potenciāli indīgas,” stāsta Austrumu slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs Oļegs Šuba.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas