Latvijā šodien svin rudens un ražas svētkus Miķeļus

0 komentāri

Šodien tiek svinēta Miķeļdiena – rudens un ražas svētki. Lai arī mūsdienās šie svētki visvairāk saistās ar gadatirgiem, senāk latviešiem šī bija pēdējā pļaujas diena, turklāt arī labība noteikti bija jāsaved zem jumta, citādi Miķelis sagādāja sniegu un salu.

Latviešu folklorā Miķeļdienu vēl mēdz saukt par Apjumībām, Appļāvībām vai Jumja dienu. Savukārt Miķeļdienas gadatirgus senajiem latviešiem bija iespēja paskatīties, kā citu ciemu ļaudīm bija veicies ar ražu, kā arī padižoties ar savu. Tiesa gan dziesmās šie svētki nav plaši apdziedāti.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk


LU asociētais profesors, etnomuzikologs, komponists Valdis Muktupāvels:

Ja mēs palūkojamies uz gadskārtu ieražu dziesmām, to akadēmiskais krājums kopumā ir apmēram pusotrs tūkstotis melodiju visā Latvijā. Jāņu dziesmām ir aptuveni 1,1 tūkstotis melodiju, savukārt Miķeļdienas melodijas ir uz vienas vai uz abu roku pirkstiem saskaitāmas – tātad, to nav vairāk par desmit.

Ar Miķeļdienu sākas arī Veļu laiks, kas noslēdzas Mārtiņos. Beidzoties aktīvajiem lauku darbiem ārā un iestājoties tumšajiem vakariem, senlatvieši varēja veltīt brīžus arī apcerīgām tēmām.

Agrāk Miķeļdienā pēc dabas zīmēm mēģināja izteikt prognozes arī par gaidāmo laiku. ”Spriežot pēc tā, cik mums ir daudz pīlādžu, varētu būt daudz sniega,” norāda folkloriste Gunta Saule.

Kāds cits Miķeļdienas ticējums vēsta – ja Miķeļdiena un tās nakts ir miglaina, tad būs laba vasara. Savukārt, ja tā ir sausa un auksta – tad tajā būs slikti laukapstākļi. Savukārt lietus Miķeļos nozīmē, ka būs silta ziema.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas