Skolu direktori satraukušies par IZM ieceri samazināt finansējumu padziļinātai svešvalodu apguvei

0 komentāri

Trauksmes zvanus zvana vairāku prestižu skolu direktori. Viņus satrauc fakts, ka zem pedagogu atalgojuma reformas Izglītības ministrija paslēpusi arī ieceri samazināt finansējumu tām skolām, kas padziļināti māca svešvalodas. Plānots, ka no nākamā gada šīm mācību iestādēm piemērojamo koeficientu samazinātu uz pusi, bet pēc tam papildu finansējumu tās nesaņemtu vispār. Direktori to sauc par mēģinājumu iznīdēt šo skolu pastāvēšanas būtību, bet ministrijā norāda, ka visiem skolēniem Latvijā jābūt vienādām iespējām apgūt valodas.

Latvijā nav daudz tādu skolu, kurās iespējams padziļināti apgūt kādu svešvalodu. Galvaspilsētā šādu zināmā mērā ekskluzīvu iespēju piedāvā 8 mācību iestādes, bet valstī kopumā ap 20. Daudzām skolām šī pastiprinātā svešvalodu apguve ir saglabājusies kā vēsturiska tradīcija.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Tā, piemēram, Rīgas Centra humanitārajā vidusskolā angļu valodu padziļināti māca jau kopš 1959. gada. Direktore Ineta Rudzīte norāda, ka ministrijas plāns ar nākamo mācību gada samazināt koeficientu no 1,2 līdz 1, bet pēc tam to likvidēt pavisam, apdraud skolas specifiku.

Rudzīte norāda, ka cietēji patiesībā būs audzēkņi, jo skola vairs nevarēs atļauties, piemēram, klasi dalīt vairākās grupās, lai angļu valodu varētu mācīt pēc iespējas individuālāk. Kā argumentu pret ministrijas plāniem direktore min arī to, ka skolēni stāv rindā uz skolām ar padziļinātu svešvalodu apguvi, tādēļ ir neloģiski šādu iespēju atņemt.

Tam pilnībā piekrīt ari Rīgas franču liceja vadība, norādot, ka šī ir vienīgā skola valstī, kas specializējas franču valodā. Direktore teic, jā, valodu skolas saņem par 20% lielāku finansējumu, taču tādu Latvijā ir niecīgs skaits.

Savukārt Izglītības ministrijā stāsta, ka no 2018. mācību gada Latvijā tiks ieviests jaunais uz kompetencēm balstītais mācību standarts, tajā būs cita pieeja mācību darba organizācijai un arī saturam. Iepriekšējā gadsimtā izveidojušās tradīcijas esot jāpārskata, tostarp jāmaina valodu mācīšanas politika, jo visi skolēni Latvijā ir vienādi.

Tam gan līdz galam nepiekrīt Skolotāju arodbiedrība, kas uzdod jautājumu – kādēļ tiek mēģināts likvidēt tieši padziļinātu svešvalodu apguvi, nevis, piemēram, skolas, kas pastiprināti māca matemātiku, fiziku vai ķīmiju?

Tikmēr valodu skolu direktori iesnieguši kopīgu vēstuli vēstuli izglītības ministram ar lūgumu nepieņemt šādus, radikālus lēmumus un esošo finansējumu padziļinātai svešvalodu mācīšanai saglabāt.

Video

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas