Skolotājiem trūkst zināšanu, kā integrēt etniski jauktos bērnus un novērst rasisma izpausmes

6 komentāri

Lielākā daļa Latvijas skolotāju nav sagatavoti darbam ar bēgļu bērniem. Jau šobrīd skolotājiem ir grūtības strādāt ar latviešu reemigrantu bērniem un bērniem no etniski jauktām ģimenēm, kur viens no vecākiem ir latvietis, vēsta LNT Ziņas.

Piemēram, Zaķumuižā prognozē, – drīz viņu skolas solos sēdēs Sīrijas un Irākas bēgļu bērni, taču skolotāji neesot tam profesionāli gatavi. Savukārt Izglītības ministrija neliekoties ne zinis par tuvojošos problēmu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Gunita Kalniņa, Zaķumuižas pamatskolas 1.b klases audzinātāja:

Es domāju, ka neviens skolotājs šobrīd nav šādam darbam gatavs, jo vienlaikus strādāt ar šiem bērniem un bērniem, kuri jau ir zināmā izglītības līmenī, manuprāt, nav iespējams. Ir nepieciešams, kā minimums, skolotājiem palīgs klasē.

Taču palīgu klasē Izglītības ministrija solīja jau reemigrācijas plānā no ārzemēm atbraukušo latviešu emigrantu bērnu integrēšanai.

Inta Ozola, Zaķumuižas pamatskolas direktore:

Mēs tādu ļoti praktisku palīdzību vēl neesam saņēmuši. Neesam vēl. Pašlaik meklējam ar saviem spēkiem un ar pašvaldības atbalstu to labāko risinājumu bērniem.

Sīriešu un irākiešu bēgļu bērnu sekmīgai izglītošanai nepietiks ar Zaķumuižas pamatskolā esošajiem aicinājuma plakātiem par cieņu, dažādības respektēšanu un aicinājumu nepazemot. Zaķumuižā baiļojas, ka līdz ar bēgļu bērnu ierašanos, viņiem atkal būs jāeksperimentē uz savu roku un ka nebūs centralizētas pieejas. To kā problēmu daudzās Latvijas skolās apliecināja šonedēļ publicētie Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījuma centra secinājumi.

Ieva Margeviča-Grinberga, LU Diasporas un migrācijas pētījuma centra vadošā pētniece:

Skolotāji nespēj ātri reaģēt, trūkst zināšanu, nespēj atrast pareizās metodes, nezina, kā attīstās dažādu kultūru cilvēku identitāte, kā tā veidojas un kā sniegt atbalstu šiem skolēniem, lai viņi vieglāk varētu iekļauties klasē un vispār integrēties Latvijā.

Skolotājiem esot bail strādāt ar musulmaņu bērniem

Skolotājiem esot izteiktas bailes un nezināšana, kā strādāt ar musulmaņu bērniem un komunicēt ar musulmaņu ģimenēm. Problēma ir faktā, ka jau gadiem ilgi jauno skolotāju mācību programmā ir likvidēta starpkultūru komunikācijas mācība.

Ieva Margeviča-Grinberga, LU Diasporas un migrācijas pētījuma centra vadošā pētniece:

Jaunie skolotāji saka, ka viņi nav dzirdējuši par kaut kādām īpašām metodēm, kā strādāt, viņiem nav pietiekamas informācijas, ko nozīmē starpkultūru komunikācija, kā kultūra ietekmē cilvēku uzvedību, un tad bieži vien veidojas stereotipi, aizspriedumi.

Savukārt, ja integrācija būs nesekmīga, problēma būs ne tikai musulmaņu bērnu izolācija, bet iespējama bēgļu radikalizēšanās un lojalitātes zudums pret Latviju. Tāpat pētījums arī rāda, ka skolotājiem Latvijā ir vājas zināšanas vai tādu nav vispār, kā nepieļaut rasisma izpausmes klasē starp bērniem ar dažādām ādas krāsām.

Kamēr problēmas cita pēc citas turpina parādīt Latvijas nesagatavotību uzņemt Sīrijas un Irākas bēgļus, Zaķumuižas pamatskola izrādījusi savu individuālo iniciatīvu. Tā uzrakstījusi finansējuma iegūšanas projektu apmaiņas braucienam uz skolu Somijā, kur mācīties metodes darbam ar etniski un reliģiski jauktiem skolēniem.

Skaties video!

6 komentāri

TOP komentāri

 • es
  +5

  es

  Domāju, ka ienācējiem būtu GAN jāmācās mūsu kultūru, nevis kādam citam /arī skolotājam/ jāpārzina musulmaņu izdarības. Galu, galā - te ir EIROPA un LATVIJA!!!

  25.10.2015 19:06

 • ...
  +4

  ...

  tiesi tapat ka asimileejaat krievu bernys skolaas ,tas pats ar siem ...man liekas ,ka butu jau nu jaazin tiem ucukiem ,ka mazi berni ir kaa lakmusa papaiirni kas visu aatri uzssuc ,,taapat atri apgust valodas ...KO ATKAL NAUDA JAPIELIEK PIEALGAS A ??/,,VO I KAA MACIS SKOLAA TAA ARII BUSS ,AR TO RASISMU

  25.10.2015 18:29

 • Nu re
  +3

  Nu re

  Protams. Kā strādāt ar musulmaņiem? Kur iegādāt burku? Kā jāklanās? kā jālūdz Allahs?

  25.10.2015 18:00

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas