Šim gadam atvēlētās “kvotas veselībai” izsmeltas dažu stundu laikā; tas ir antikonstitucionāli

3 komentāri

Medicīnisko izmeklējumu kvotu sistēma, kas pat ar neapbruņotu aci saredzama kā greiza, bet kuras pastāvēšanu vienmēr stutējis mūžīgais naudas trūkums veselības sistēmas organismā, jau atkal izrādīja savu aplamību, jo šim gadam atvēlētās kvotas tika izsmeltas dažu stundu laikā. Un līdz ar cilvēktiesību ekspertu pētījumu, tiesībsargs publiski šonedēļ pateica to, ko visi jau nojauta – sistēma ir antikonstitucionāla. 

Tagad situācija ir šāda – no vienas puses, valsts pamatlikums garantē veselības aprūpes minimumu ikvienam, savukārt valdības piedāvātais risinājums ir problemātisko gadījumu atstāšana pašu indivīdu vai sabiedrības ziņā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Cilvēktiesību eksperte Ieva Liepiņa:

Tā būtiskākā lieta, kas izriet no Satversmes principiem – gan no sociāli atbildīgas valsts principiem, gan vienlīdzības principiem, – ja kaut kas tiek garantēts, tad katram vienam jābūt vienlīdzīgām tiesībām to saņemt. Ne diagnozes, ne rindas, nevarētu būt iemesls, kuri pacienti kaut ko saņems, kuri ne.

Tiesībsargs norādījis, ka kontekstā ar starptautiskiem cilvēktiesību dokumentiem vai jomu regulējošiem normatīviem aktiem, ko valsts ir ratificējusi un apņēmusies ievērot, tas minimums, kas valstij jānodrošina ir visaugstākais fiziskās un garīgās veselības līmenis.

Minimums nenozīmē tikai neatliekamo palīdzību, jo nereti tas saistīts ar dzīvības glābšanu, kā tas, piemēram, bija Zanes gadījumā. Zanei bija nepieciešama plaušu transplantācija, lai dzīvotu, un līdzekļus operācijai saziedoja cilvēki, bet valsts nekādi nevarēja palīdzēt.

Foto:

“Tā attieksme, godīgi sakot, tiešām ir neapskaužama. Šķiet, ka cilvēks valstij nav svarīgs, ka tev ir jānomirst, ja nav cilvēku atbalsta. Jo valsts pilnībā neko nedarīja manis dēļ. Plaušas nav pakalpojumu grozā,” saka Zane.

Tikmēr tiesībsargs Juris Jansons norāda, – ir absurdi tas, ja valsts noteikumos ir paredzējusi, ka var nodrošināt sirds vai citu orgānu transplantāciju, bet plaušu transplantācija nav paredzēta.

Tāpat arī nozares pārstāvji ir skarbi. Mediķu arodbiedrības vadītājs Valdis Keris spriež, vai nu Latvija nav attīstīta valsts, ko gan apgāž tās griba tikt uzņemtai bagātnieku klubā jeb OECD, jeb Latvija apzināti ignorē gan Satversmi, gan Eiropas Savienības pamattiesību hartu.

“Nav normāla situācija, ka dienas laikā beidzās mēneša kvota, stājoties rindā uz medicīniskiem izmeklējumiem, konsultācijām. Tas nozīmē, ka gada laikā tikai 12 dienas iedzīvotāji var pieteikties, lai gadu pēc tam stāvētu rindā. Tas liecina, ka līdzšinējā valdības un Saeimas politika faktiski ir izārdījusi, sagrāvusi valsts garantēto veselības aprūpi,” norāda Keris.

Tomēr arī cerības uz rožaināku nākotni var izrādīties veltas. Jo priekšlikumi, ka topošās valdības deklarācijā, tāpat kā par aizsardzības stiprināšanu, arī par veselības stiprināšanu, ir jāieraksta konkrēts skaitlis jeb konkrēts procents no iekšzemes kopprodukta, tapa neuzklausīti. Līdz ar to var turpināties līdzšinējais teātris, kad vārdos prioritāte ir, bet darbos ne.

Skaties video!

3 komentāri

TOP komentāri

 • jā
  0

  kur esam nonākuši šajos 25 gados, tik uz leju

  12.02.2016 19:31

 • ise
  0

  ise

  Kā vienmēr-slīcēju glābšana pašu slīcēju rokās!Visi jau nevar gribēt tik ātru un kavalitatīvu medicīnisko aprūpi kā prezidents. Jānopelna...

  12.02.2016 19:25

 • Nu re
  0

  Nu re

  Nodzīti murmuļi pie varas.

  08.02.2016 03:33

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas